E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Etiketa

DELTA

Paralajmërimi nga SHBA: Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që njeh shkenca

Drejtoresha e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA (CDC), Rochelle Walensky ka dhënë një paralajmërim të fortë, për rrezikshmërinë e variantin...

Varianti Delta dyfishon rastet me koronavirus në ShBA

Gjatë javës që shkoi Shtetet e Bashkuara kishin mesatarisht mbi 26 mijë raste të reja me COVID-19 në ditë - më shumë se dyfishi...

A janë efektive Pfizer dhe AstraZeneca ndaj Deltës? Publikohet studimi i ri

Një studim i ri ka arritur në përfundimin se dy doza të vaksinës Pfizer ose AstraZeneca kundër Covid-19, janë po aq efektive ndaj variantit...

Covid-19/ Tomini: Variantet do qarkullojnë si viruse respiratorë

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini deklaroi se Covid-19 dhe variantet e tij, do vijojnë të jenë prezentë, dhe do të qarkullojnë si viruse respiratorë....

Paralajmërimi i OBSH-së: Delta do të bëhet dominuese brenda muajsh

Varianti Delta i koronavirusit pritet të bëhet dominues gjatë muajve të ardhshëm, tha të mërkurën Organizata Botërore e Shëndetësisë. Delta - variant më ngjitës, i...

Varianti Delta dominues në SHBA, përbën rreth 58% të rasteve me Covid-19

Një variant shumë ngjitës i koronavirusit të ri që u identifikua fillimisht në Indi tani përbën rreth 58% të të gjitha rasteve të COVID-19...

ECDC paralajmëron: Rastet me Covid do pesëfishohen deri në fillim të gushtit

Rastet me koronavirus në të gjithë Evropën do të rriten në mënyrë dramatike në javët në vijim për shkak të prevalencës në rritje të...

‘Është i pamëshirshëm’/ Gazetarja infektohet me variantin Delta pas vaksinimit

Gazetarja e medias prestigjoze E!News, Catt Sadler është infektuar me variantin "Delta" pasi ishte vaksinuar kundër koronavirusit me të dyja dozat. Lajmin e bëri të...

Delta 40-60% më i transmetueshëm/ Fico: Një person mund të infektojë 4 të tjerë

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik (ISHP), Albana Fico deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta, është 40-60% më i transmetueshëm, dhe se një...

Brataj: Varianti Delta përhapet shumë shpejt, ja kategoritë më të rrezikuara

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se ende nuk ka një njoftim zyrtar në lidhje me praninë e variantit indian të koronavirusit, Delta,...

Të fundit

Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Nga: Azgan Haklaj  Besë me Atdheun dhe Amerikën! Foltoret e Berishës si Pravda e Leninit. Revolucioni paqësor, konservator i Berishës si revolucioni bolshevik. Ka disa disa kohë që...

Vetingu në politikë/ PD kërkon deri në 22 vite burg për politikanët

PD mbetet e vendosur për të çuar përpara nismën e saj, për të futur në Vetting të gjithë politikanët. Demokratët kanë shtuar propozimet e...

“22 vite burg për politikanin që zgjidhet me vota të vjedhura”

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka komentuar propozimin e PD-së për dënimin me burg për atë që zgjidhet me vota të vjedhura. Me anë...

Euro prek nivelin më të ulët që nga gushti 2019

Euro e nisi javën me rënie të mëtejshme ndaj lekut. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, monedha europiane u këmbye me...

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...