E diel, 17 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

ECDC paralajmëron: Rastet me Covid do pesëfishohen deri në fillim të gushtit

Rastet me koronavirus në të gjithë Evropën do të rriten në mënyrë dramatike në javët në vijim për shkak të prevalencës në rritje të variantit delta, paralajmëroi Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) të Premten, pasi parashikoi që numri i infeksioneve të reja të rritet me pesëfish deri në 1 Gusht.

ECDC vlerëson se në javët në vijim Bashkimi Europian, Norvegjia dhe Islanda do të regjistrojnë më shumë se 420 raste të reja për 100,000 qytetarë, pothuajse pesë herë më shumë se javën e kaluar kur shifrat arritën në 90 raste për 100,000 qytetarë, shkruan Daily Sabah.

Një javë më pas, numri i rasteve të reja pritet të rritet mbi 620 për 100,000 banorë. “Përkeqësimi aktual i vazhdueshëm i situatës epidemiologjike në shumë vende pritet të vazhdojë duke pasur parasysh rritjen e shpejtë të variantit delta,” tha ECDC në raport.

Aktualisht, shtrimet në spital mbeten të qëndrueshme në shumicën e vendeve por numri i vdekjeve që lidhen me COVID-19 pritet të tejkalojë përsëri 10 për 1.000.000 banorë, krahasuar me 6.8 javën e kaluar, vuri në dukje agjencia.

ECDC tha se po parashikonte rritje të rasteve në 20 vende dhe rritje të vdekjeve në: Qipro, Greqi, Lituani, Luksemburg, Maltë, Hollandë, Portugali, Slloveni dhe Spanjë.

Muajin e kaluar, agjencia me bazë në Stokholm paralajmëroi se varianti delta do të përbënte 90% të rasteve të reja deri në fund të muajit gusht.

Lexo edhe :   Putin po e than qëllimisht tregun e gazit në Evropë?

Artikulli i Daily Sabah
                                                                       Artikulli i Daily Sabah

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...