E diel, 9 Maj, 2021
26 C
Tirana

KATEGORIA

Kuriozitete

Psikologjia e udhëtimeve: Pse rikthehemi vazhdimisht tek të njëjtat vende?

Nga: Lilit Marcus “CNN” Lista e udhëtimeve përpara pandemisë:shëtitje në kampin bazë të Malit Everest, lundrim në Antarktidë, përpjekje për të vizituar çdo prefekturë të...

Pse në dallim nga njerëzit, kafshët nuk e humbasin asnjëherë rrugën?

Në muajin prill të vitit të kaluar, kompania Apple prezantoi një aplikacion të ri të quajtur AirTag, një gjurmues që do të aplikohej mbi...

Nëna apo babai, nga cili trashëgojmë më shumë tipare?

Një nga kuriozitetet që u ndodh shumicës së njerëzve kur bëhen prindër, por edhe i të afërmve, është se kuj i ngjan më shumë...

Simulimi i NASA: Njerëzimi s’mund ta shmangë përplasjen e një asteroidi gjigant

Një grup ekspertësh nga agjencitë hapësinore amerikane dhe evropiane morën pjesë në një stërvitje njëjavore të udhëhequr nga NASA, në të cilën ata u...

Studimi: Agjërimi i herëpashershëm, mund të ulë presionin e gjakut

A mund të ndryshojë vërtet presioni i gjakut për mirë apo për keq nga ajo që ndodh në zorrën e njeriut? Studiuesit nga Kolegjin...

Gjërat që shkencëtarët nuk mund t’i shpjegojnë ende plotësisht

Dekada e fundit mund të mos ketë qenë koha më e mirë për të gjithë, por për shkencën, mund të ketë qenë hapi më...

Ushqimet që “vrasin” trurin

Truri ynë, apo aftësia e të mësuarit mund të jenë të rrezikuar nga disa ushqime. Shkencëtarët kanë ngritur alarmin se kjo është koha që...

Ushqimet që mbrojnë shëndetin e trurit dhe rrisin jetëgjatësinë e njeriut

Gjithnjë e më shumë studime e vënë theksin tek ndryshimi në stilin e jetës për të mbrojtur trurin dhe trupin tonë nga sëmundje të...

Studimi i ri: Ja pse thashethemet mund të jenë edhe të dobishme për njerëzit

Në rast se nuk e keni dëgjuar, studiuesit në Kolegjin Dartmauth kanë një sekret për të ndarë me ju. Pavarësisht nga reputacioni negativ, një...

Ja cilat janë sëmundjet më të tmerrshme që na vijnë nga kafshët

burimi: https://listverse.com/2021/04/08/top-10-horrible-diseases-that-came-from-animals Përshtatur për Tirana Today A e dini se mbi gjysma e sëmundjeve infektive që përjetojnë njerëzit vijnë nga kafshët? Shkencëtarët vlerësojnë se kafshët përhapin 6...

Të fundit

Tiranë / 3 aksidente brenda orës, për fat të mirë pa pasoja të rënda

Tiranë/Informacione paraprake Më datë 09.05.2021, rreth orës 14:10, në rrugën “Gjin Bue Shpata” mjeti me drejtues I. S., ka përplasur biçiklistin shtetasin V. Sh., 65...

Merkel dhe Spahn: Shans për pushimet e verës edhe për të pavaksinuarit

Kancelarja Angela Merkel dhe ministri i Shëndetësisë Jens Spahn janë të një mendimi, se pushimet e verës në Europë së shpejti do të jenë...

Ankimimet në KQZ / PD dhe LSI kërkojnë përsëritje zgjedhjesh. Ja qarqet

Përfaqësues ligjorë të Partisë Demokratike kanë ankimuar në KQZ sot ankesat e tyre lidhur me zgjedhjet e 25 prillit. Dosje voluminoze për një numër...

Portieri / Le Havre e refuzoi vetëm pas një viti, ai luan finalen e Championsit

E tija është një histori e pabesueshme, plot dështime, sakrifica ... arritje Në moshën 14 vjeçare, Le Havre e refuzoi vetëm pas një viti: kështu...

Vdekja e tri familjarëve nga Gjilani, ja çfarë deklarojnë “Manza” dhe QSUT

Drejtori i  Spitalit të Manzës, Dr Anesti Konduri, në një reagim për mediat lidhur me vdekjen e tre anëtarëve të familjes Haliti nga Gjilani...