E martë, 25 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

KATEGORIA

Editorial - Opinione

Çfarë i intereson ambasadores Kim në zgjedhjet e marsit!

Nga: Dritan Hila Jemi ende pa filluar fushata elektorale, mirëpo motorët janë ndezur. Nisur nga gjendja e opozitës, pak presin ndryshime në hartë. Më e...

Presioni ushtarak për pushtimin e Ukrainës. Kosova po rrezikohet nga Serbia?

Nga: Spartak Ngjela A po rrezikohet Kosova nga Serbia për faktin që Rusia ndërkohë po ushtron presion ushtarak kundrejt Ukrainës për pushtimin e saj? Rusia, në...

Gjashtë Bashkitë, një mostër perfekte statistikore

Nga: Eduard Zaloshnja Sondazhet e opinionit bëhen zakonisht me 1000- 1500 të anketuar, të përzgjedhur në mënyrë të tillë që ta përfaqësojnë sa më mirë...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Deklarata e Palokës shpjegon dy Kuvendet e PD-së

Nga: Astrit Patozi Deklarata e pafajshme dhe e sinqertë e Palokës nuk ka ndonjë vlerë juridike, që mund të përmbysë balancat e luftës mes palëve,...

Dardha si kamzhik i Rugovës

Nga: Mentor Nazarko "Shiko se në fshat kishim një dardhë të vjetër. E ujitnim, e rritej, s’thahej kurrë”. Politikani kosovar që i fliste për dardhën...

As Basha, as Berisha

Nga: Berat Buzhala Lufta Civile në Partinë Demokratike në Shqipëri tash po futet në fazën e saj më të rrezikshme, atë të ndarjes definitive të...

Rugova, princ i lirisë Dardane!

Kushtuar Abrahamit Arbëror, Atit të Kosovës, Gandit të Ballkanit, Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova. Zemra e Ibrahim Rugovës pushoi së rrahuri, pulsi dhe...

Cili është roli i gjuhës shqipe në formimin e bashkësisë gjuhësore ballkanike

Akademik Bahri Beci Shqyrtimi i problemit të “bashkësisë gjuhësore ballkanike” si i tillë, si edhe i rolit të shqipes në formimin e bashkësisë gjuhësore ballkanike,...

Të fundit

Çfarë i intereson ambasadores Kim në zgjedhjet e marsit!

Nga: Dritan Hila Jemi ende pa filluar fushata elektorale, mirëpo motorët janë ndezur. Nisur nga gjendja e opozitës, pak presin ndryshime në hartë. Më e...

Ky është momenti kur autori vendos eksplozivin në banesën e Armand Dukës

Në media kanë dalë pamjet e shpërthimit me tritol të banesës së Armand Dukës. Në pamjet filmike duket një i ri, i veshur sportiv...

“Mund të jesh i pavarur, por jo i paprekshëm”, Veliajt nuk i del inati me Dukën

Në Konferencën për “Sistemin e kontrollit të brendshëm në mirëmenaxhimin e financave publike”, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, deklaroi sot se askush...

Presioni ushtarak për pushtimin e Ukrainës. Kosova po rrezikohet nga Serbia?

Nga: Spartak Ngjela A po rrezikohet Kosova nga Serbia për faktin që Rusia ndërkohë po ushtron presion ushtarak kundrejt Ukrainës për pushtimin e saj? Rusia, në...

Ministri Manja me deklaratë të jashtëzakonshme: Të shkrihet Kadastra në Durrës

Ministria e Drejtësisë do të shkrijë Agjencinë Shtetërore të Kadastrës në Durrës. Në një komunikm për mediat, Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka komentuar...