E enjte, 1 Tetor, 2020
22 C
Tirana

KATEGORIA

Editorial - Opinione

Presidenca si Teatër pa spektatorë

Nga: Mero Baze Nuk e kam fjalën për mediokritetin e djeshëm të Budinës në Presidencë, pasi tani ai mund të argëtojë vetëm spektatorë me listë....

Mandati i tretë i Ramës apo rikthimi i tretë i Berishës

Nga: Alfred Peza Po bëhet çdo ditë dhe më e qartë, se në zgjedhjet e 25 prillit 2021, shqiptarët janë përballë dy alternativave të mëdha....

Pse Armenia dhe Azerbajxhani po luftojnë ndaj njëra-tjetrës

Nga James Palmer “Foreign Policy” Ditët e fundit janë intensifikuar luftimet përgjatë kufirit efektiv Armeni-Azerbajxhan përreth territorit të diskutueshëm të Nagorno-Karabakut, duke sjellë me dhjetëra...

Yuri Kim, “KQZ-ja” amerikane për zgjedhjet shqiptare

Nga: Ervis Iljazaj    Si asnjehërë më parë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë është angazhuar kaq shumë dhe me insistim në procesin zgjedhor në...

Në pushtet kërkojnë të rikthehen Sali Berisha dhe Ilir Meta

Nga Alfred Peza PS do të ketë përballë në zgjedhjet e 25 prillit 2021, PD dhe LSI. Në listat e kandidatëve për deputetë që do...

Përse Berisha pranon të dëshmojë vetëm para Fevziut

Nga Mero Baze Sali Berisha nuk ka dëshmuar kurrë në Prokurori për vrasjen e Azem Hajdarit. Kur ndodhi vrasja, nuk dëshmoi se nuk kishte besim...

Tre variantet e hapjes së listave

Nga Astrit Patozi Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t’u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë...

Jo listat e hapura, koalicionet janë problemi

Nga Eduard Zaloshnja Shumë kanë folur e shkruar (ndër ta, edhe unë) për listat e hapura të kandidatëve për deputetë, qysh kur ato u futën...

Një ditë të gjithë do vdesim, e rëndësishme është si e jetojmë jetën

Nga: Ariel Beery “The Times of Israel” Një ditë të gjithë do të vdesim. Disa nga Covid-19, disa të tjerët nga zjarret, uraganet, apo nga...

Pse presidencialet e 3 Nëntorit, do diktojnë të ardhmen e Amerikës dhe botës

Nga Michael Hirsh “Foreign Policy” Zgjidh precedentin tënd historik. Në secilin rast, në rrezik ishte lidershipi dhe mbijetesa e vetë republikës amerikane. Në vitin 1800...

Të fundit

“U ka ngelur sharra në gozhdë, po zihen për një letër”, Murrizi tregon ‘prapaskenat’ në Këshillin Politik

Kreu i grupit demokrat në Kuvend, Mylim Murrizi, ka braktisur mbledhjen e Këshillit Politik, me pretendimin se gjithë puna ka ngecur në debatin sesa...

Tanke e avionë luftarakë, Armenia dhe Azerbajxhani tregojnë fuqinë ushtarake/Avantazhet në rast lufte

Luftimet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit vijojnë prej ditësh, dhe sipas të dhënave të fundit raportohet se më shumë se 100 persona kanë humbur jetën,...

“Fajin e ka opozita duke ia lënë fushën bosh”, Meta shpërthen ndaj Ramës

Plani i PD-së për rimëkëmbjen, ka përplasur në distancë kryeministrin Edi Rama dhe kryedemokratin Lulzim Basha. Pas akuzave e kundër-akuzave në distancë mes Ramës dhe...

“Gërrvërret prej palaçoje nuk e mbulojnë dot dështimin tënd”, Bashës nuk i del inati me Ramën

Kryedemokrati Basha ia ka kthyer me të njëjtën monedhë përgjigjen Ramës, pas ironisë së tij për planin ekonomik. Kreu i PD-së thotë se gërrvërret...

“Bashkëjetesa me virusin do vazhdojë për një kohë të gjatë”, Italia po planifikon të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme

Ndonëse ende nuk është vendosur zyrtarisht, gjasat janë që qeveria italiane të zgjasë afatin kohor të gjendjes së jashtëzakonshme. Shumë shtete kanë mbyllur kufijtë,...