E enjte, 1 Tetor, 2020
22 C
Tirana

KATEGORIA

TT

Trump-Bajden, debati më i keq presidencial i të gjitha kohërave

Nga: Matthew Walther “The Week” Të martën në mbrëmje populli amerikan, ose të paktën ata miliona qytetarë të pafat që nuk zgjodhën të shihnin ndeshjen...

Jangsi, fshati kinez i dominuar nga xhuxhat

Të paktën 80 nga banorët e fshatit Jangsi në Kinë janë xhuxhë. Më i gjati prej tyre është 116 cm, më i shkurtri 63...

Ja si maskat mund të krijojnë “imunitetin e tufës” ndaj Covid-19

Bota po e vazhdon garën e saj për të gjetur një vaksinë të sigurt dhe efektive kundër koronavirusit të ri. Ka nga ato vende,...

Pse Armenia dhe Azerbajxhani po luftojnë ndaj njëra-tjetrës

Nga James Palmer “Foreign Policy” Ditët e fundit janë intensifikuar luftimet përgjatë kufirit efektiv Armeni-Azerbajxhan përreth territorit të diskutueshëm të Nagorno-Karabakut, duke sjellë me dhjetëra...

Si e luftojnë fëmijët koronavirusin

Pse koronavirusi prek shumë më pak fëmijët se sa të rriturit është bërë një mister i vazhdueshëm i pandemisë. Shumica dërrmuese e fëmijëve nuk...

Nga sëmundjet e zemrës tek vetmia/ Dhjetë gjërat që janë ngjitëse, përveç viruseve dhe baktereve

Disa viruse, baktere dhe parazitë, tërheqin vëmendjen tonë për shkak se ato janë ngjitëse. Por pavarësisht nga shumë sëmundje, të cilat ne i dimë...

Një ditë të gjithë do vdesim, e rëndësishme është si e jetojmë jetën

Nga: Ariel Beery “The Times of Israel” Një ditë të gjithë do të vdesim. Disa nga Covid-19, disa të tjerët nga zjarret, uraganet, apo nga...

Silvio Berluskoni, si e ka dominuar Italinë një nga politikanët më të pazakontë në botë

Silvio Berluskoni që sot mbush 84-vjeç, është një nga politikanët më të pazakontë në botë. Ai e ka dominuar politikën italiane që nga viti...

Pse presidencialet e 3 Nëntorit, do diktojnë të ardhmen e Amerikës dhe botës

Nga Michael Hirsh “Foreign Policy” Zgjidh precedentin tënd historik. Në secilin rast, në rrezik ishte lidershipi dhe mbijetesa e vetë republikës amerikane. Në vitin 1800...

Rasti i 8-vjeçares që vuante nga skolioza, Arbër Hajdari jep lajmin e mirë për Xhesin

Një lajm i mirë vjen për 8-vjeçaren, Xhensida nga Gramshi, e cila preku gjithë shqiptarët me historinë e saj të dhimbshme. Drejtuesi i fondacionit “Fundjavë...

Të fundit

Vasili: Mazhorancës nuk i interesojnë listat e hapura, kërkojnë 30 qershor të dytë

Pas deklaratave të Damian Gjiknurit dhe Oerd Bylykbashit, në përfundim të mbledhjes së rradhës së Këshillit Politik foli për mediat edhe nënkryetari i LSI,...

Trump-Bajden, debati më i keq presidencial i të gjitha kohërave

Nga: Matthew Walther “The Week” Të martën në mbrëmje populli amerikan, ose të paktën ata miliona qytetarë të pafat që nuk zgjodhën të shihnin ndeshjen...

Greqia mbyll kufirin, Ministria e Jashtme: Kush do të përjashtohet nga urdhri

Për të shmangur një izolim të dytë, Greqia ka zgjatur masat kufizuese me Shqipërinë deri më 12 tetor, ku kufijtë do të mbeten të...

Parashikimi i motit për nesër/ Ku priten shtrëngata dhe reshje

Për nesër moti parashikohet me kthjellime dhe zhvillime vranësirash mesatare deri të dendura në jug dhe veriperëndim të vendit. Prej orëve të paradites e gjatë...

Spaho: Oligarkët kanë ndarë me Ramën dhe ministrat e tij 3 miliardë euro koncesione

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho i është përgjigjur kreut të grupit të PS, Taulant Balla, i cili tha se në 5 vitet e...