E enjte, 6 Maj, 2021
23 C
Tirana

KATEGORIA

TT

“Fundja Ndryshe”, shtëpitë dhe ndihmat që u mblodhën në një javë

Shqiptarët u bënë bashkë javën që u mbyll në mbështetje të heroit tonë të përbashkët, Arjan Sala. Ai humbi jetën në mënyrën më sublime-...

”Mblidhet shuma për operacionin”/ Arbër Hajdari jep lajmin e mirë për Noemin

Drejtuesi i Fondacionit ''Fundjavë Ndryshe’’, Arbër Hajdari ka shkuar ditën e sotme në qytetin e Beratit, ku vizitoi familje e Noemit, vajzës 1-vjeçare e...

Kryhet me sukses operacioni, Hidajeti ka një falënderim

Prej 8 vitesh gjendja shëndetësore e Hidajetit sa vinte dhe përkeqësohej. Ishte vetëm 10 vjeç kur shtylla e tij nisi të deformohej. Familja nuk e kishte...

Lajm i mirë për 2-vjeçarin me sëmundje të rëndë

Gjesoni i vogël nga Sukthi preku të gjithë njerëzit me historinë e tij. 2-vjeçari i prekur nga sëmundja e skolizoës kishte nevojë urgjente për operacion,...

“Nuk kam qenë asnjëherë e lumtur”, 11-vjeçarja lutet për ndihmë!

Familja Haxhija jeton në fshatin Barbullush të bashkisë Vau i Dejës. Prej më shumë se 11 vitesh janë të strehuar në një shtëpi të...

Jetoi 18 vite në aeroport nga mungesa e një pasaporte

Ligjet janë të domosdoshme për funksionimin e shoqërive. Por ndonjëherë ato i vendosin njerëzit në situata absurde. I tillë është rasti i iranianit Merhan...

Pse Hëna e plotë e ndryshon mënyrën se si flenë njerëzit

Në kohët moderne, një sërë studimesh janë fokusuar mbi mënyrën se si burimet e dritës artificiale prishin gjumin dhe bashkë metë dëmtojnë edhe shëndetin...

Misteri i “Pyllit të Shtrembër” në Poloni: Përse pemët kanë formë të çuditshme?

Thellë në pyjet e rajonit polak të Pomeranisë Perëndimore, ekziston një pyll i tërë me rreth 400 te përkulura afër rrënjës, një fenomen i...

Zgjedhjet më të manipuluara: 234 mijë vota nga 15 mijë zgjedhës të regjistruar

Për shumë nga ne që kanë fatin të jetojnë nën një demokraci, procesi i votimit është bërë pjesë e një cikli që përsëritet njëherë...

Holokausti, si indiferenca e Perëndimit solli shfarosjen e miliona njerëzve

Më 27 Janar 1945 trupat amerikane çliruan kampin e Aushvicit në Poloni. Vetëm aty vdiqën mbi 1.5 milionë njerëz, kryesisht hebrenj. Aleatët bënë fajtorë...

Të fundit

Publikoi të dhënat personale, hiqet sekuestro mbi ”Lapsi.al”

Gjykata e Posaçme e Apelit ka shfuqizuar vendimin e Shkallës së Parë, për sekuestron e ''Lapsi.al'', pasi ky portal publikoi skandalin me të dhënat...

LSI ankesë për KQZ, thirrje SPAK të ndërhyjë: S’po na jepen pamjet filmike

LSI i kërkon SPAK-ut të ndërhyjë që t’i jepen pamjet e filmike që i ka kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste...

Kurba e koronavirusit mbetet e ulët në Kosovë, regjistrohen 3 viktima

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka regjistruar në Kosovë 3 viktima me koronavirus. "Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 3 raste (79, 78,...

Shpërthimi në Gërdec më 2008, SPAK kërkon rihapjen e gjykimit për Mediun

Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) njoftoi sot se ka kërkuar rihapjen e procesit gjyqësor ndaj ish Ministrit...

Pezullim i patentave për vaksinat kundër Coronës

Deutsche Welle Më shumë se 100 anëtarë të Organizatës Botërore të Tregtisë kërkojnë të pezullohet përkohësisht mbrojtja e patentave të vaksinës kundër Coronës. SHBA është...