E mërkurë, 21 Prill, 2021
9 C
Tirana

KATEGORIA

Bota

Thëniet më frymëzuese se si kapërcehen krizat si kjo e sotmja

Pandemia e Covid-19 e ka zhytur prej më shumë së 1 viti botën në një krizë të rëndë shëndetësore, ekonomike dhe sociale. Qindra miliona...

Tensioni me Ukrainën/ Putin paralajmëron rivalët të mos kalojnë ‘vijën e kuqe’

Presidenti rus, Vladimir Putin ka kritikuar Perëndimin për ‘ngacmimin e Rusisë pa ndonjë arsye’ dhe paralajmëron kundër çdo vendi që kalon ‘vijat e tij...

Vaksina J&J nën shqyrtim të mëtejshëm në Shtetet e Bashkuara

Autoritet shëndetësore të qeverisë amerikane po zhvillojnë analiza të mëtejshme të vaksinës Johnson & Johnson kundër koronavirusit. Dr. Rochelle Walensky, e cila drejton Qendra për...

Kanali i Stambollit, projekti gjigant i Erdoganit që po irriton rusët

Nga Francesco De Palo“Formiche.net”   Shtatë vjet punë për një kosto që mund të arrijë në 14 miliardë dollarë. Në lidhje me punimet e Kanalit të...

Kina dhe Rusia, një hap para SHBA-së në Ballkanin Perëndimor

Nga Aya-Nay Haddad “Center for European Policy Analysis” Pavarësisht nga përfshirja historike sporadike në Ballkanin Perëndimor, SHBA-ja sinjalizoi një ndryshim të përparësive kur ish-Sekretari amerikan...

Rusi / Mjekët nuk lejohen të vizitojnë të burgosurin Alexei Navalni

Mjekët e kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexey Navalny thonë se nuk u lejuan ta vizitonin atë, pavarësisht njoftimeve se ai është i sëmurë...

Derek Chauvin shpallet fajtor për vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd

Ish-oficeri i policisë së Mineapolisit, Derek Chauvin u shpall fajtor për vrasje në vdekjen e afrikano-amerikanit, George Floyd, një çështje që shkaktoi protesta në...

A mund të shkaktojë vërtet dhimbje koke moti i keq?

Nga: Amanda Ellison “The Conversation” Ne të gjithë njohim dikë që pretendon se mund ta parashikojë motin me trupin e tij. Ky mund të jetë...

Mpiksje të rrallë gjaku/ EMA jep paralajmërimin për vaksinën Johnson & Johnson

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha se vaksinës Johnson&Johnson kundër koronavirusit duhet t’i shtohet paralajmërimi për “mpiksje shumë të rrallë të gjakut”. Rregullatori evropian i...

Gjest heroik/ Punonjësi i hekurudhës shpëton fëmijën pa u shtypur nga treni

Një moment i pabesueshëm, ankthi dhe paniku, por dhe aq heroizmi është filmuar në Indi. Një punonjës i hekurudhës ka arritur të shpëtojë nga vdekja...

Të fundit

Thëniet më frymëzuese se si kapërcehen krizat si kjo e sotmja

Pandemia e Covid-19 e ka zhytur prej më shumë së 1 viti botën në një krizë të rëndë shëndetësore, ekonomike dhe sociale. Qindra miliona...

Pesë faktet që mund të mos i dini rreth historisë së futbollit

Kur u luajt për herë të parë futboll siç e shohim sot? Një moment kyç në zhvillimin e sportit më popullor në botë,...

Vrsja në Elbasan, Balla: Furgonat janë rikthyer përsëri, kanë ndërruar ngjyrat

Drejtuesi politik i PS të qarkut të Elbasanit, Taulant Balla komentoi vrasjen e ndodhur mesditën e sotme në këtë qytet. Balla tha se PD...

Bushati braktis emisionin: Nuk kam çfarë bëj më këtu

Analisti Andi Bushati ka braktisur studion e emisionit “Open” mbrëmjen e sotme. Në momentin që në lidhje me Skype u fut Taulant Balla, moderatorja...

Fushata e tensionuar/ Dhunohet në Poliçan miku i Presidentit Meta, anëtar i LSI

Fushata elektorale po tensionohet gjithmonë e më shumë, teksa pas krimit tëe rëndë në Elbasan, një tjetër ngjarje ka ndodhur në Poliçan, ku anëtari...