E martë, 20 Prill, 2021
12 C
Tirana

KATEGORIA

Ekonomi

Pensioni mesatar në qytet pësoi ulje 3,2% në 2020, hera e parë në dy dekada

Pensioni mesatar në qytet në vitin 2020 shënoi ulje për herë të parë që nga viti 2000 kur ekzistojnë të dhënat zyrtare. Masa e pensionit...

Fasoni në krizë, industria paralajmëron mbylljen e 20 mijë vendeve të punës

Industria e prodhimit të veshjeve dhe këpucëve ka hyrë në një cikël të qëndrueshëm rënie, që ka nisur para pandemisë, në vitin 2019. Aplikimi...

Porti turistik i Vlorës/ Shpallet fituesi, vlera e investimit 22.8 milion euro

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njoftoi se bashkimi i përkohshëm i shoqërive “Marina di Valona” sh.p.k, “Marina Projects” ltd ,  “Brunes” sh.p.k.  dhe “Ndregjoni”...

Bizneset që rrezikojnë falimentimin nga rënia e konsumit

Në një intervistë të dhënë për Revistën Monitor eksperti fiskal, Ahmet Xhinishi, ka pohuar se biznesi I vogël është duke kaluar një situatë shumë...

Turizmi humbi 1.1 mld euro nga Covid, por dhe shqiptarët “kursyen” 915 mln euro

Turizmi ka qenë sektori më i goditur në vitin 2020. Pandemia, që filloi nga mesi i marsit bllokoi të gjitha udhëtimet për një periudhë...

A ndikon rritja e pagës minimale tek krimi dhe papunësia?

Ndërsa punëtorët me paga të ulëta vazhdojnë përpjekjet e tyre për të rritur pagën minimale në nivel federal në SHBA, disa qytete dhe shtete...

Raporti i OKB: Shqipëria, vendi me rritjen më të madhe të azilantëve

OKB:Shqipëria, vendi me rritjen më të madhe te azilantëve në raport me popullsinë në 2020. Sipas një raporti të Komisionit Ekonomik për Europën ne Kombet...

Kriza e pandemisë nxori të papunë 43 mijë persona më 2020

Kriza pandemike nxori të papunë 43, 00 persona në vitin 2020, sipas të dhënave zyrtare të INSTAT. Sipas INSTAT, në fundit të vitit kishte...

Burrat vs gratë në Shqipëri: “Gara” në punë, paga, drejtim, politikë, kursime

Sot është 8 Marsi, që njihet ndërkombëtarisht si Dita e Gruas. Në Shqipëri, ndonëse janë bërë përparime në barazinë gjinore, sërish ka diferenca të...

BE nuk “shpëton” nga mbytja industrinë shqiptare të peshkut

Bashkimi Europian nuk e ka pranuar kërkesën e përsëritur të Shqipërisë për shtimin e kuotave të eksportit të açuges pa tarifë që përpunohet në...

Të fundit

Njoftimi i Policisë për 24 orët e fundit, kanabis në shtëpinë e 26-vjeçares

Tiranë Specialistët për Hetimin e Narkotikëve bënë arrestimin në flagrancë të shtetases A. K., 26 vjeçe, pasi gjatë kontrollit të banesës së ushtruar nga sherbimet...

Meta pensionistëve: Pensionet tuaja jo vetëm nuk u rritën por u ulen me 3,2%

Ilir Meta: "Të dashur nëna, baballarë, të nderuar prindër dhe veteranë! Pavarësisht mundit, punës dhe sakrificave tuaja shumëvjeçare, për herë të parë pas më shumë...

Pensioni mesatar në qytet pësoi ulje 3,2% në 2020, hera e parë në dy dekada

Pensioni mesatar në qytet në vitin 2020 shënoi ulje për herë të parë që nga viti 2000 kur ekzistojnë të dhënat zyrtare. Masa e pensionit...

Në kërkim, flet Ndriçim Jonuzi: Ishin dy horra që kanë buzët me qumësht

Ndriçim Jonuzi: "Po e bëj këtë video për të sqaruar vëllezëeit e mi myslimanë që nuk kam ndërmend të merrem me politikë as sot...

Basha takim virtual me përfaqësues të rrjetit të 4 mijë kompanive gjermane

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar mëngjesin e sot, 6 ditë nga zgjedhjet, një bashkëbisedim me përfaqësues të rrjetit të 4 mijë...