E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Etiketa

be

Varhelyi: Shqipëria po bën përpjekje për në BE, nuk ishte e lehtë fillimi i negociatave

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësi në BE Oliver Varhelyi, në një intervistë për median gjermane ‘Zeitung’, ka folur për prosecin e integrimit në Union. Varhelyi...

“Turqia është e hapur për një zgjidhje që mbron të drejtat e palëve”, Erdogan tërhiqet nga kërcënimet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka përsëritur sërish mesazhin se Turqia pret nga BE që të jetë e paanshme dhe konsekuente. Erdogan ka...

Basti i Donald Trumpit me Ballkanin

Nga: Nina Markovic Khaze & Perparim Xhaferi “Lowy Institute” Njëzet e pesë vjet pas ndërmjetësimit të Marrëveshjeve të Paqes në Dejton, që i dha fund...

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për...

Rama i prerë në Athinë: E vetmja alternativë është të jemi pjesë e BE-së

Në konferencën e organizuar nga revista prestigjoze "The Economist" me temë “Ballkani Perëndimor përtej 2020-s”, kryeministri Rama tha se nuk ka asnjë alternativë tjetër,...

‘Si mund të ndërmjetësoni mes nesh?’ Turqia i tregon ‘dhëmbët’ BE-së për përplasjet me Greqinë

Situata mes Greqisë dhe Turqisë po acarohet çdo ditë e më shumë. Turqia ka reaguar ashpër ndaj BE-së lidhur me përplasjet me Greqinë, duke...

“Mos ndryshoni pikat kyçe të Brexit”, BE kërcënon Mbretërinë e Bashkuar

BE ka paralajmëruar Mbretërinë e Bashkuar se do të ketë veprime ligjore nëse ndryshohen pikat kyçe të marrëveshjes për Brexit, apo largimit të Britanisë...

Majlinda Bregu: Na duhet një zonë e përbashkët ekonomike

Këtë javë u zhvillua në Berlin Konferenca e Pestë e Ambasadorëve të Ballkanit Perëndimor. Ishte një nismë e ambasadave të Shqipërisë dhe Kroacisë në Berlin, si...

“Hapat provokues, s’do të shërbejnë si zgjidhje”, Erdogan paralajmëron kreun e KE-së për konfliktin me Greqinë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, i ka kërkuar Bashkimit Europian, që të përmbushë detyrimet e saj në mënyrë të drejtë, për të parandaluar...

Vuçiç në Bruksel: BE-ja insiston që të zhvillohet dialog politik midis Kosovës dhe Serbisë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, tha pas një takimi me të Dërguarin Special të Sekretarit të Shtetit të SHBA, Mathew Palmer dhe Përfaqësuesin Special të...

Të fundit

Largim masiv i të rinjve, 24 mijë persona nën 34 vjeç kanë aplikuar për azil 20 muajt e fundit

Nga janari i vitit 2019 deri në gusht të 2020-s kanë aplikuar për azil në një nga shtetet e Bashkimit Europian dhe të tjera...

Trafikanti i drogës i dënuar me vdekje, arratiset përmes tubave të ujërave të zeza

Një trafikant kinez i drogës i dënuar me vdekje në Indonezi bëri një arratisje të guximshme javën e kaluar duke bërë një tunel  përmes...

Korçë, automjeti përplas për vdekje 70-vjeçarin që po ecte me kalë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen u shënua mëngjesin e kësaj të mërkure në fshatin Neviçisht të Korçës. Një automjet ka përplasur 70 vjeçarin...

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Vala e dytë e C*vid prek Spanjën, 241 vdekje në 24 orë

Një ndër shtetet Europiane më të prekura me koronavirus është dhe Spanja, e cila në 24 orët e fundit ka pasur një numër të...