E mërkurë, 15 Korrik, 2020
17 C
Tirana

KATEGORIA

Teknologji

Aplikacioni më i shkarkuar bie në të gjithë botën, miliona përdorues nuk dërgojnë dot mesazhe

Një prej aplikacioneve më të përdorura në mbarë botën, WhatsApp, ka shfaqur probleme mbrëmjen e sotme. Lajmërimi është përcjellë në Twitter, ku përdoruesit kanë treguar...

Vjen ndryshimi i shumëpritur nga rrjeti social, ja çfarë do ndodhë me komentet

Ndryshimi i fundit në rrjetin social Instagram, lidhet me komentin tuaj të preferuar. Besnikët e Instagramit, janë sy e vëshë me risitë e fundit....

Makineri gjigande në kërkim të copëzave më të vogla të universit

Njëqind metra në thellësi të tokës, poshtë kufijve të Francës dhe Zvicrës, pranë qytetit të Gjenevës, ndodhet një tunel rrethor prej 27 kilometrash i...

Eksplorimi i planetit Mars

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kina kanë në plan të lëshojnë veçmas anije hapësinore robotike drejt planetit Mars. Planeti i...

Zgjidhjet teknologjike, si po i përshtatet bota “epokës së pandemisë”

Bota ndryshoi përgjithmonë në 6 muajt e ankthshëm të pandemisë së Covid-19. Çdo eksperiencë që lidhej me ndërveprimin social iu desh t’i përshtatej realitetit të...

Larg duart nga fytyra! NASA prodhon pajisjen që ndihmon në frenimin e infektimeve

Mbajtja e duarve larg fytyrës këshillohet gjerësisht nga mjekët, si diçka e domosdoshme për t’u mbrojtur nga infektimi me COVID-19. Mirëpo ky nuk është një...

Udhëtim me balonë në 3 mijë metra lartësi

Një kompani amerikane po planifikon të nisë udhëtimet turistike në hapësirë me një balonë duke filluar nga viti 2024. “Space Perspective” do të nisë fluturimet...

Treni me shpejtësi 600 km/h (Foto)

Një tren gjigant që arrin shpejtësinë maksimale prej 600 km/h kreu me sukses udhëtimin e parë testues në një hekurudhë në Shanghai, Kinë. Vlen të...

Superkompjuteri më i fuqishëm në botë

Një superkompjuter japonez ka zënë vendin e parë si kompjuteri më i fuqishëm në botë, sipas standardeve të vlerësimit të përbashkëta amerikano-europiane. “Fugaku”, i ndërtuar...

Pritet të jetë gati në vjeshtë, ja cilat do jenë risitë e sistemit operativ “iOS 14” të Apple

Kompania Apple pritet të nxjerrë shumë shpejt në treg sistemin më të ri operativ, IOS 14. Ja cilat do jenë disa nga risitë që...

Të fundit

Qeveria ka gati skenarin e dytë/Manastirliu: Pritet rritje e të infektuarve

Qeveria po bëhet gati për skenarin e dytë të COVID-19. Këtë e bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në “Real Story”. Ajo...

Fshehja pas betejës proceduriale, dhe jo cilësisë së ndryshimeve kushtetuese

Nga: Mero Baze Presidenti Ilir Meta ju shmang përsëri komenteve për cilësinë e ndryshimeve kushtetuese, lidhur me reformën zgjedhore. Në një deklaratë të tij, përmes...

Aplikacioni më i shkarkuar bie në të gjithë botën, miliona përdorues nuk dërgojnë dot mesazhe

Një prej aplikacioneve më të përdorura në mbarë botën, WhatsApp, ka shfaqur probleme mbrëmjen e sotme. Lajmërimi është përcjellë në Twitter, ku përdoruesit kanë treguar...

“Ceremoni falas nëse e regjistronte si të vdekur nga pandemia”, Sazan Guri plas skandalin

Në kohën kur Ministrja e Shëndetësisë apelon që të gjithë të ndërgjegjësohen, pasi Infektivi po përballet me një fluks edhe të moshave të reja,...

Ngjarje e rëndë në Tiranë, 36-vjeçari bie aksidentalisht nga kati i katërt

Një 36-vjeçar me inicialet E.L., ka rënë aksidentalisht sot nga ballkoni i katit të katërt. Policia e Tiranës njofton se ngjarja ka ndodhur në...