E shtunë, 27 Shkurt, 2021
13 C
Tirana

KATEGORIA

Kultura

Jeniçerët: E vërteta rreth ushtarëve elitarë të Perandorisë Osmane

Historia përmban pjesën e saj të luftëtarëve të forta. Nga Amazonat legjendare deri tek NAVY SEAL të SHBA-së, shumë vende e kanë mbrojtur territorin...

Daorsoni, qyteti ilir në Bosnje dhe Hercegovinë (Foto)

Daorsoni ndodhet afër qytetit të Stollacit, në jug të Bosnjë e Hercegovinës. Ishte kryeqyteti i fisit ilir Daors, që jetoi mes viteve 300 në...

Legjenda urbane e piktorit të mallkuar: Fëmijët e përlotur të Xhovani Bragolin

Ai është piktori venecian Bruno Amadio, ose i njohur më shumë si Xhovani Bragolin. I lindur në vitin 1911, artisti, për të cilin nuk...

A u vra nga KGB-ja sovjetike, shkrimtari francez Albert Kamy?

Shkrimtari i famshëm francez, Albert Kamy, vdiq në një aksident me makinë më 4 janar 1960, por rrethanat e sakta kanë qenë gjithnjë një...

Një tjetër humbje e madhe, ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar

Një tjetër lajm i hidhur për artin shqiptar. Aktori i njohur i Teatrit Kombëtar, Xhemil Tagani është ndarë nga jeta në moshën 76-vjeçare. Tagani kreu...

Mitropolia e Korçës rikthen Katedralen e vjetër të qytetit (FOTO)

Kisha "Burimi Jetëdhënës" apo e njohur ndryshe si Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti...

Galeria Kombëtare e Arteve hapet të premten për vizitorët

Galeria Kombëtare e Arteve do të qëndrojë mbyllur për vizitorët të mërkurën dhe të enjten. Institucioni njofton se mbyllja bëhet për mirëmbajtjen rutinë gjatë...

Altin Basha shuan heshtjen, tregon arsyen e largimit nga ‘Portokalli’-a

Shumë është aluduar mbi largimin e Altin Bashës nga spektakli ‘Portokalli’. Por edhe më shumë i ka lënë që të ushqehen me thashetheme, duke...

Altin Basha merr zyrtarisht postin e drejtorit të Teatrit Eksperimental

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka prezantuar sot drejtorin e ri të Teatrit Eksperimental "Kujtim Spahivogli", Altin Basha, nën praninë e ish-drejtorit Kiço Londo....

“Hynë pa brekë në b*thë dhe dolën milionerë”, tenori bën “për një lek” Ramën

Tenori shqiptar Agim Hushi, ka shprehur revoltën e hapur ndaj situatës kaotike që po ndodh në Shqipëri, lidhur me protestat për të ndjerin Klodian...

Të fundit

SHBA/ Gjykata gjobit me 65 milion dollarë rrjetin social Facebook, ja arsyeja

Një gjykatës federal ka aprovuar një gjobë prej 650 milion $ të një procesi gjyqësor mbi privatësinë kundër Facebook për pretendimin e përdorimit të...

Basha pyet qytetarët: Nuk jeni të kënaqur me drejtuesit? Ndërrojini (Video)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një video në rrjetin social, Facebook, ku i këshillon qytetarët që t'i ndërrojnë drejtuesit e tyre...

Ndryshimi i klimës, po bën që sezonet e alergjive të nisin më herët

Kokrrat e polenit nga bimët që lulëzojnë, fluturojnë zakonisht edhe qindra kilometra përmes erë. Tani duket se kriza e klimës e ka përshpejtuar udhëtimin...

”Si i bëtë 1 miliard lekë vetëm nga rroga?/ Rama i përgjigjet komentuesit

Pak ditë më parë, BIRN publikoi në një artikull pasurinë e kryeminstrit Edi Rama, sipas të cilës, Rama zotëron një shumë prej 1 miliard...

Zgjedhjet në Kosovë/ KQZ-ja refuzon mbi 20 mijë zarfe me fletëvotime nga jashtë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se të premten në mesnatë ka përfunduar procesi i vlerësimit të pakove me fletëvotime nga jashtë, ku janë refuzuar...