E premte, 30 Tetor, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

pandemia

Rekord gjobash për mosmbajtjen e maskës, 7 të shoqëruar

Rekord gjobash janë vendosur për thyerjen e mbajtjes së detyrueshme të maskës në 24 orët e fundit. Policia ka gjobitur me 30 mijë lekë, 717...

Kosovë/ 137 raste të reja me Covid, 653 të vdekur që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë testuar gjithsej 869 mostra, prej të cilëve rezultuan 137 pozitivë. Ndërkohë që një pacient ka ndërruar...

Pse qeveritë nuk po përballen siç duhet me COVID-19

Terapitë dhe vaksinat do të mbërrijnë, por pas disa muajsh. Deri atëherë, politikanët duhet të punojnë mbi elementet bazë. Vdekjet e regjistruara nga COVID-19 në...

Basha: 1 në 3 shqiptarë nuk siguron dot bukën e gojës, qeveria të japë fonde

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se para pandemisë, 1 në 3 shqiptarë nuk siguronin dot bukën e gojës. Në një bashkëbisedim me gazetarët...

Katër arsye pse Gjermania po e menaxhon më mirë pandeminë se sa vendet e tjera

Gjermania vlerësohet nga media për menaxhimin e mirë të situatës së krijuar nga Covid-19. Dhe kjo për arsye të forta. Rastet e reja për...

Panairi i librit 2020 do zhvillohet online për shkak të pandemisë

Panairi i 23-të i Librit për vitin 2020, do të zhvillohet online, për shkak të pandemisë. Lajmi u bë i ditur nga Shoqata e Botuesve...

Rregulla të reja në kinema/ Biletat online, pijet e ushqimet janë të ndaluara

Hapja e kinemave do të kryhet duke respektuar një sërë rregullash, duke u dhënë mundësi qytetarëve të argëtohen por në të njëjtën kohë me...

“Nuk është kurrë vonë për të refuzuar këtë mëkat, haram!”, Basha kritika SPAK-ut: Nuk ngre as gishtin për krimin me inceneratorët

Basha ka shprehur haptazi kritika ndaj SPAK-ut, për të cilën thotë se ka dështuar për të parandaluar krimin e organizuar. Ai thotë se SPAK...

Jo sondazhet, por koronavirusi dhe ekonomia do përcaktojnë fituesin në presidencialet amerikane

Nga: Rachel Bucchino “National Interest” Nëse votuesit do të vareshin vetëm nga sondazhet kombëtare, kandidati demokrat Xho Bajden do ta mposhtte me një rezultat të...

“U bë me 4 shtëpi gjatë tërmetit dhe pandemisë”/ PD padit Veliajn: Ka shpifur për të dëmtuar imazhin e Bashës

PD ka paditur për shpifje kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Kjo forcë politike kërkon dënim maksimal për kryebashkiakun Veliaj, pasi akuzohet se...

Të fundit

“Në Izmir ka shumë shqiptarë”/Ambasadori Robo flet për tërmetin shkatërrues

Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Kastriot Robo, teksa foli për tërmetin shkatërrimtar në Turqi, tha se ende nuk dihet sa persona ka të lënduar....

Pamje apokaliptike/Tërmeti rrëzon pallatet në Turqi (FOTO-VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm në Detin Egje ka tronditur Turqinë dhe Greqinë. Mediat turke kanë shfaqur pamje të rrënojave të një ndërtese shumëkatëshe në...

Pamje tmerri nga Turqia/ Erdogan: Të gjitha ekipet janë në terren

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar pas tërmetit të fuqishëm që goditi Izmirin pak minuta më parë. Tërmeti me magnitudë 6.9 i...

Tërmeti shkakton cunami, deti vërshon në qytetin turk (FOTO)

Dhjetra ndërtesa të shembura dhe njerëz të frikësuar që kërkojnë nën rrënoja, është pasqyra e përgjithshme e asaj që po ndodh në Turqi, pas...

Tërmeti/ 7 godina të rrënuara, njerëzit kërkojnë nën rrënoja (VIDEO)

Turqia pak çaste më parë është goditur nga një tjetër tërmet i fortë, i cili ka lënë pas dëme të mëdha. Tërmeti me magnitudë 6.6...