E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

/ Të fundit /

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur...

I dënuar 10 vite më parë në Itali: Arrestohet 44-vjeçari në Elbasan, përdorte 4 identitete

Një 44-vjeçar është vënë në pranga, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, për disa vepra penale. Ai është dënuar me 6 vjet e...

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të...

Arrestohet 25-vjeçari në Elbasan, në kërkim për plagosjen me armë të shokut të tij

Një 25-vjeçar është arrestuar nga policia e Elbasanit. Shtetasi E.Gashi, ishte shpallur në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë. Ai është autor i plagosjes me...

“Situata po përshkallëzohet”, Greqia përgatitet për mbylljen

Greqia po bëhet gati për një mbyllje të dytë. Duke marrë shkas nga numri në rritje i të infektuarve, qeveria greke paralajmëroi dje se...

Të shtëna me armë në Greqi, plagoset 21-vjeçari shqiptar

Një 21-vjeçar shqiptar u plagos në orët e para të mëngjesit nga të shtënat me armë në Kallithea të Greqisë. Ngjarja ka ndodhur pak pas...

Të fundit

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur...

I dënuar 10 vite më parë në Itali: Arrestohet 44-vjeçari në Elbasan, përdorte 4 identitete

Një 44-vjeçar është vënë në pranga, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, për disa vepra penale. Ai është dënuar me 6 vjet e...

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të...

Arrestohet 25-vjeçari në Elbasan, në kërkim për plagosjen me armë të shokut të tij

Një 25-vjeçar është arrestuar nga policia e Elbasanit. Shtetasi E.Gashi, ishte shpallur në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë. Ai është autor i plagosjes me...

“Situata po përshkallëzohet”, Greqia përgatitet për mbylljen

Greqia po bëhet gati për një mbyllje të dytë. Duke marrë shkas nga numri në rritje i të infektuarve, qeveria greke paralajmëroi dje se...

/ Shkarko Aplikacionin /

/ Na ndiqni në /

296,203FansLike
13,044FollowersFollow
7,210SubscribersSubscribe

/ Editorial - Opinione /

Pse Lulzim Basha është dakord me PS për listat e hapura

Nga Alfred Peza Propozimet për hapjen e listave të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 2021, sipas modelit të ofruar nga PS, janë të njohura...

Ndryshimet në Kod duhet të respektojnë iniciatorët e ndryshimeve kushtetuese

Nga Mero Baze Lulzim Basha po përpiqet të jetë sa më i paqartë se çfarë do bëj me ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ai ka dy...

Kollomoqi që na jep çdo ditë qeveria

Nga Klodian Tomorri Gjatë viteve 80’, teksa zizat e Partisë transportonin në autokolonë misër nga Lushnja në Berat, njëri nga magazinierët e rezervave të shtetit...
- Reklama -
- Reklama -

/ Më të lexuarat /

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Aktualitet
Të fundit

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur...

I dënuar 10 vite më parë në Itali: Arrestohet 44-vjeçari në Elbasan, përdorte 4 identitete

Një 44-vjeçar është vënë në pranga, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, për disa vepra penale. Ai është dënuar me 6 vjet e...

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të...

Arrestohet 25-vjeçari në Elbasan, në kërkim për plagosjen me armë të shokut të tij

Një 25-vjeçar është arrestuar nga policia e Elbasanit. Shtetasi E.Gashi, ishte shpallur në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë. Ai është autor i plagosjes me...

“Situata po përshkallëzohet”, Greqia përgatitet për mbylljen

Greqia po bëhet gati për një mbyllje të dytë. Duke marrë shkas nga numri në rritje i të infektuarve, qeveria greke paralajmëroi dje se...
- Reklama -

Sport

Milani mund të kthejë legjendën që hoqi me zhurmë dhe polemika

Mediat italiane shkruajnë për një rikthim të mundshëm të Zvonimir Boban tek skuadra e Milanit. “Repubblica” shkruan për një paqe të mundshme midis Boban dhe...

Ngjarje e rëndë në Itali, vriten me thikë arbitri bashkë me bashkëshorten

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali. Arbitri 33-vjeçar Daniele De Santis është vrarë me thikë së bashku me bashkëshorten e tij, Eleonora...

Fidel Ylli: Nisni kampionatin dhe takohemi me Ramën! Presidenti i Ligës: Bojkoti do vazhdojë

Presidenti i Ligës, Edvin Libohova është shprehur se bojkoti do të vazhdojë. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, ai tha se kërkesat janë kthyer...

Emocionuese/ Ndeshja e parë e Bundesligës, tifozët e mbështesin skuadrën në kishë (VIDEO)

Pandemia ka ndryshuar rrjedhën e jetës në mbarë botën. Tifozët, në pamundësi për të qenë në stadium, e kanë mbështetur skuadrën nga kisha. Nuk ju...

Frikë nga virusi/ Lojtarët e ekipit gjerman ruajnë distancën nga kundërshtarët dhe humbasin 37 me zero

Një skuadër futbolli gjermane është mundur me rezultatin 37 me 0, pasi lojtarët e saj ruanin distancën nga kundërshtarët sepse kishin dëgjuar që disa...

TT FOKUS

Lajmet në fokusin e redaksisë Tirana Today

Kujdes: Gjumi i ç’rregullt paralajmëron rrezikun e prekjes nga Alzheimeri

Një përkeqësim i dukshëm i cilësisë së gjumit në moshën e thyer, mund të jetë një shenjë e një rreziku në rritje të diagnostikimit...

Bota po e humbet betejën kundër pastrimit të parave

Nga: Elisa Martinuzzi “Bloomberg” Sapo kemi panoramën më të fundit globale të betejës kundër pastrimit të parave, dhe ajo është shumë shqetësuese. Bankat dhe rregulloret...

Koronavirusi mund të zbulohet përmes syve nga një kompjuter

Shkencëtarët po punojnë mbi një metodë të mundshme të gjurmimit të Covid-19, bazuar në imazhet e syve të analizuara nga algoritmet e Inteligjencës Artificiale. Pasi...

Mos-riatdhesimi i luftëtarëve të huaj, si një dhuratë për ISIS-in

Nga Elena Pokalova “National Interest” Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 21 gusht, që...

Është 33 por duket si 14-vjeç, ja çfarë ka ndodhur me rusin Denis Vashurin

Në përrallën e Piter Panit, fëmijëve u realizohet ëndrra për të mbetur gjithnjë fëmijë. Por rusi Denis Vashurin, po e përjeton realisht këtë gjë....
- Reklama -

Foto Galeri

“Gylsereni” zbulon kur do martohet me producentin turk (FOTO)

Aktorja Nurgul Yesilçay, e njohur nga roli i “Gylserenit” në serialin “Fate të kryqëzuara” në Shqipëri, do të martohet. Aktorja 44-vjeçare dhe producenti Necati Kocabay...

Thyen këmbën dhe bëhet operacion, ja çfarë po ndodh me Encën (FOTO)

Encës i ka ndodhur një aksident ku ka thyer këmbën, madje ka kryer edhe një operacion. Ajo ka mbledhur të gjitha forcat, dhe ka njoftuar...

Më e keqja s’ka kaluar ende. Dalin pamjet tronditëse të katastrofës në ishujt grekë (FOTO-VIDEO)

Sikundër ishte paralajmëruar edhe më herët, ishujt grekë janë prekur nga cikloni “Ianos”. Autoritetet greke njoftojnë se në 6-9 orët në vazhdim, do të...

Monedhat shqiptare të periudhës 1945-1991 (FOTO)

Nga Adrian Civici Pasqyrim tipik i politikës dhe ideologjisë së kohës – ngjashmëria/dallimet me vendet e ish-bllokut komunist lindor Kur shkruhet apo flitet për paranë dhe...

Deputetja e njohur fotografohet me barkun e rrumbullakosur (FOTO)

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, po përjeton për herë të dytë emocionet e pritjes së ëmbël. Ajo ka ndarë disa foto në Facebook,...

Politikë
Të fundit

Debati për listat e hapura/ Gjiknuri: Krijojnë mundësi që në Parlament të futen njerëz të padenjë

Deputeti Damian Gjiknuri ka folur pas mbledhjes së sotme të Këshillit Politik, duke u ndalur te aspektet negative që mbart implementimi 100% i listave të hapura. I ftuar në emisionin...

Rama shpall vendimin: Zero tatim fitimi për biznesin e vogël dhe zero TVSH deri në 10 mln lekë të reja xhiro

Në një dalje për mediat nga Kryeministria, Rama përcolli vendimin më të fundit të qeverisë: zero tatim fitimi për biznesin e vogël (deri 14...

“Po u hedhin hi syve për t’iu shitur shqiptarëve sapunin për djathë”, Hajdari: Gjiknuri, Vasili dhe Bylykbashi po luftojnë për interesat e kryetarëve të...

Pak çaste më parë ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik. Bashkëkryetari në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri, është shprehur para mediave, lidhur me 5 çështjet...

Përfundon pa konsensus mbledhja e Këshillit Politik/ Gjiknuri: Opozita të vijë me propozime konkrete

Mbledhja e Këshillit Politik ka përfunduar pa konsensus gjatë mesditës së sotme. Damian Gjiknuri, në një deklaratë për mediat tha se opozita erdhi me...

Blog

Fjolla nuk është shtatzënë, por na ngeli mjeku me barrë tani

Nga: Mentor Kikia Për ti shpëtuar qëndrimit në burg, këngëtarja kosovare Fjolla Morina sajoi një shtatzëni. Ishte në vendin e duhur për këtë punë. Këtu edhe...

Si mund ta rikthejmë shpresën në Shqipëri z. President

Nga: Mentor Kikia Presidenti Meta u shfaq sërish me një thirrje “për të kthyer shpresën tek rinia, e cila po vazhdon të ikë, apo është...
- SONDAZH -

Ekonomi

Kush janë 5 kandidatët në garë për kryetar të Bordit të AMF-së

Komisioni për Ekonominë dhe Financat zhvilloi një seancë dëgjimore me kandidaturat për pozicionin e Kryetarit të Bordit të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare. Kandidatët që kishin...

Bota po e humbet betejën kundër pastrimit të parave

Nga: Elisa Martinuzzi “Bloomberg” Sapo kemi panoramën më të fundit globale të betejës kundër pastrimit të parave, dhe ajo është shumë shqetësuese. Bankat dhe rregulloret...

Karantina, shqiptarët shpenzuan 54 milionë euro më pak në bare e restorante në tremujorin e dytë

Baret e restorantet ishin të mbyllura për gati tre muaj, nga mesi i marsit deri në mesin e muajt maj, duke i detyruar shqiptarët...

Si ka nisur kjo javë për valutat kryesore? Dobësohet ndjeshëm Paundi britanik

Monedha evropiane e ka nisur javën në vlera të qëndrueshme duke vazhduar edhe këtë të hënë të blihet me 123.8 lekë dhe të shitet me 124.3 lekë sikurse...
- Reklama -

VIDEO

Një tjetër lëvizje e bujshme? Gazetarja e paralajmëroi ‘live’, ja për çfarë bëhet fjalë (VIDEO)

Së shpejti në mediat tona do të ndodhë një tjetër lëvizje e bujshme. Kjo gjë është paralajmëruar nga gazetarja Beti Njuma. Moderatorja Beti Njuma...

Është 33 por duket si 14-vjeç, ja çfarë ka ndodhur me rusin Denis Vashurin

Në përrallën e Piter Panit, fëmijëve u realizohet ëndrra për të mbetur gjithnjë fëmijë. Por rusi Denis Vashurin, po e përjeton realisht këtë gjë....

Historia e Mehmet Selim Shahajt, “Kalorësit të ultimatumit” që i dorëzoi kartën në derë gjeneralit italian Piançentini më 1920

Në “Autokton” u trajtua veprimtaria dhe figura e “Dorëzuesit të Ultimatumit” Mehmet Selim Shahaj e quanin, ishte nga Mallkeqi, i argasur nëpër luftrat e...

“I thashë prit se është radha ime”, Almeda Abazi flet për shtatzëninë e të ëmës

Ish-missi shqiptar Almeda Abazi, në një intervistë ekskluzive për emisionin “Ditë e Re” në RTV Ora, ka treguar reagimin kur mori vesh nga e...

“Shqiponjat”, FNSH-ja, RENEA ‘blindojnë’ vendin/ 86 pika kontrolli në rrugët kombëtare, 22 të arrestuar (VIDEO)

Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin janë ushtruar 86 pika kontrolli në akset rrugore nacionale, në brendësi të qyteteve dhe në...

Sociale

Zyrtarisht në vjeshtë! Shirat e rrëmbyeshëm gjatë natës, ja sa do shkojnë temperaturat sot

Shqipëria është përfshirë nga moti i keq, ku gjatë natës nuk kanë munguar edhe shirat e rrëmbyeshëm. Edhe ditën e sotme do të mbetemi në...

Moti me kthjellime dhe vranësira, parashikohen reshje shiu

Deri në mesditë, moti karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, ku pritet zhvillim i vranësirave duke gjeneruar shira të izoluar në...

Moti për nesër, priten reshje të dobëta në të gjithë vendin

Sot pasdite (e hënë, dt. 21) priten reshje lokale të dobëta në të gjithë vendin. Nesër (e martë, dt. 22) priten reshje të dobëta...

Temperatura deri në 33 gradë celsius, ky është parashikimi i motit për sot

Sot kushtet e motit karakterizohen nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash në të gjithë vendin. Pjesa e dytë e ditës sjell shpeshtim të vranësirave, ku herë...

Moti plot surpriza për 5 ditët e ardhshme, ja sa do shkojnë temperaturat

Gradualisht muajit shtator po i vjen fundi, dhe pas një periudhe të gjatë me mot të nxehtë dhe të kthjellët, tashmë erdhi koha që...

Sport
Të fundit

Milani mund të kthejë legjendën që hoqi me zhurmë dhe polemika

Mediat italiane shkruajnë për një rikthim të mundshëm të Zvonimir Boban tek skuadra e Milanit. “Repubblica” shkruan për një paqe të mundshme midis Boban dhe drejtuesve kuqezi. 51-vjeçari u hoq,...

Ngjarje e rëndë në Itali, vriten me thikë arbitri bashkë me bashkëshorten

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali. Arbitri 33-vjeçar Daniele De Santis është vrarë me thikë së bashku me bashkëshorten e tij, Eleonora...

Fidel Ylli: Nisni kampionatin dhe takohemi me Ramën! Presidenti i Ligës: Bojkoti do vazhdojë

Presidenti i Ligës, Edvin Libohova është shprehur se bojkoti do të vazhdojë. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, ai tha se kërkesat janë kthyer...

Emocionuese/ Ndeshja e parë e Bundesligës, tifozët e mbështesin skuadrën në kishë (VIDEO)

Pandemia ka ndryshuar rrjedhën e jetës në mbarë botën. Tifozët, në pamundësi për të qenë në stadium, e kanë mbështetur skuadrën nga kisha. Nuk ju...

Teknologji

NASA do të dërgojë gruan e parë në Hënë në vitin 2024

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës Amerikane (NASA) shpalli planet për të dërguar gruan e parë në hënë në vitin 2024. Administratori i NASA-s, Jim...

SHBA-ja do të ndalojë shkarkimin e aplikacioneve TikTok dhe WeChat

Platformat sociale, TikTok dhe WeChat do të ndalohen në tregjet amerikane të aplikacioneve nga dita e dielë (20 shtator), vetëm nëse presidenti i Shteteve...

Ruajtja e të dhënave nën ujë/ Microsoft tërheq nga thellësia e detit serverin gjigand

Dy vjet më parë, Microsoft hodhi në det një ‘qendër të dhënash’ në brigjet e Orkney në kuadër të një eksperimenti. “Qendra e të dhënave”...

TikTok refuzon ofertën e Microsoftit për blerje të operacioneve të aplikacionit në SHBA

Gjiganti teknologjik, Microsoft ka thënë se i është refuzuar oferta për blerje të aplikacionit kinez, TikTok në negociatat e nxitura nga presidenti amerikan, Donald...

Italia i shpall “luftë” Apple, Google dhe Dropbox

Autoriteti italian përgjegjës për Konkurencën njoftoi sot hapjen e hetimeve kundër “Google”, “Apple” dhe “Dropbox”. Akuza ngrihet për praktika të mundshme tregtare të padrejta...

Rrjeti 5G po përhapet me shpejtësinë e erës në SHBA, por ja çfarë thonë shkencëtarët për ndikimin e tij

Në SHBA po shtrihet me hapa të shpejta rrjeti 5G. Por sipas ekspertëve duhet të kalojnë vite para se ky rrjet të shihet dhe...

Stil

Horoskopi, 23 shtator 2020

Dashi A jeni gati të nisni një aventurë të re sot? Jeni nervozë? Sapo të zhyteni në aventurën e sotme, do të ndiheni mirë dhe...

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Kujdes: Gjumi i ç’rregullt paralajmëron rrezikun e prekjes nga Alzheimeri

Një përkeqësim i dukshëm i cilësisë së gjumit në moshën e thyer, mund të jetë një shenjë e një rreziku në rritje të diagnostikimit...

Helmeta mbrojtëse/ Shpikja më e re për të na mbrojtur nga pandemia

Pandemia e koronavirusit ka ndërruar tashmë stilin e jetesës në të gjithë botën, për shkak të kufizimeve të shumta që janë marrë për parandalimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Bota

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur shpatat", e ndërsa në një...

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të...

Trafikanti i drogës i dënuar me vdekje, arratiset përmes tubave të ujërave të zeza

Një trafikant kinez i drogës i dënuar me vdekje në Indonezi bëri një arratisje të guximshme javën e kaluar duke bërë një tunel  përmes...

Vala e dytë e C*vid prek Spanjën, 241 vdekje në 24 orë

Një ndër shtetet Europiane më të prekura me koronavirus është dhe Spanja, e cila në 24 orët e fundit ka pasur një numër të...

Rajoni

“Situata po përshkallëzohet”, Greqia përgatitet për mbylljen

Greqia po bëhet gati për një mbyllje të dytë. Duke marrë shkas nga numri në rritje i të infektuarve, qeveria greke paralajmëroi dje se vendi do të hyjë sërish...

“Asistencë për Autostradën e Paqes”, BE: Shumë projekte në marrëveshjen e Uashingtonit po zhvillohen

Bashkimi Evropian tha se shumë prej projekteve të përfshira në marrëveshjen e Uashingtonit për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë, janë duke...

E FUNDIT/ Prizren, policia vret një person me armë

Policia e Kosovës mbrëmjen e sotme ka vrarë një person në qytetin e Prizrenit. Viktima, dyshohet se ka tentuar të vrasë një person dhe se...

Përçahet koalicioni fitues në Malin e Zi, mospajtime për kryeministrin

Udhëheqësit e Frontit Demokratik pretendojnë se mbajtësi i listës “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, Zdravko Krivokapiq, nuk e ka më mbështetjen unike të...

Kulturë

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të parë pas më shumë se...

“Asgjesoi armikun e brendshëm 100 vite më parë”, Meta dekoron pas vdekjes Avni Rustemin

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka vlerësuar me dekoratë pas vdekjes Avni Rustemin. Meta shprehet me anë të një statusi në Facebook se ka...

Ylli britanik i kinemasë që luftoi në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore

Aktori dhe regjisori i famshëm britanik Sër Entoni Kuajl, e luajti rolin e tij më të famshëm gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai nuk...

Përkujtohet 108-vjetori i lindjes së shkencëtares Sabiha Kasimati, ekzekutuar nga regjimi komunist

Muzeu Historik Kombëtar, në faqen zyrtare në Facebook ka përkujtuar 108-vjetorin e lindjes së Dr. Sabiha Kasimatit (1912-1951). Biologe, punonjëse shkencore. Lindi në Edrene...

Retrospektivë

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver Hoxhës internoi me dhjetra familje...

Historia e Mehmet Selim Shahajt, “Kalorësit të ultimatumit” që i dorëzoi kartën në derë gjeneralit italian Piançentini më 1920

Në “Autokton” u trajtua veprimtaria dhe figura e “Dorëzuesit të Ultimatumit” Mehmet Selim Shahaj e quanin, ishte nga Mallkeqi, i argasur nëpër luftrat e...

“Kush i’a hoqi aparatin që e mbante në jetë në spital…”, ja ku dyshonte Bilal Xhaferri kur i dogjën redaksinë dhe për atentatin me...

Nga: Dashnor Kaloçi Pjesa e njëzetë e dy Memorie. al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime...

“Si e kalova kufirin i uritur, këmbëzbathur e i veshur me zhele”/ Dëshmia e rrallë e të arratisurit në ‘85

Dashnor Kaloçi Pjesa e nëntëmbëdhjetë Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor,...

Intervista

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver Hoxhës internoi me dhjetra familje...

Sarandë: ‘BMW’-ja përplas autoambulancën, infermierja niset me helikopter drejt Tiranës

Ambulanca e spitalit të Sarandës është përfshirë në një aksident, pasi u përplas me një automjet tip ‘BMW X5’, me targa angleze. Mësohet se autoambulanca...

Rozi Kostani: Kohë e vështirë për artin, Ministria e Kulturës duhet të vërë në punë teatrot

Rozi Kostani ka marrë suksesin në skenën teatrit dhe po vijon me vlerësime. Me veprën teatrore “Ata hyjnë pa trokitur” si aktore së fundmi...

Majlinda Bregu: Na duhet një zonë e përbashkët ekonomike

Këtë javë u zhvillua në Berlin Konferenca e Pestë e Ambasadorëve të Ballkanit Perëndimor. Ishte një nismë e ambasadave të Shqipërisë dhe Kroacisë në Berlin, si...