E diel, 2 Gusht, 2020
33 C
Tirana

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Më të lexuarat

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Itali/ Trefishohet numri i viktimave në krahasim me një ditë më parë

Italia ka regjistruar sot një rritje të numrit të viktimave të shënuara nga pandemia e koronavirusit. Gjatë 24 orëve të fundit, kanë humbur jetën 9...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

U bë e famshme me “kërpëratën”, dëgjojeni perlën e radhës nga deputetja (VIDEO)

Muaj më parë, Majlinda Halilaj ishte kryefjala e mediave për shkak të fjalimit të saj në Kuvend. Deputetja e cila qendron e ulur në...

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por ka një pengesë. Jo të gjitha vendet e Botës të pranojnë pa vizë.

Vetëm një ditë më parë TIRANA TODAY botoi lajmin se pasaporta japoneze është më e fuqishmja në botë dhe më të mund të vizitohen plot 190 vende pa pasur nevojë për vizë.

Njihuni me pasaportën më të fuqishme në botë

Shumëkush mund të pyesë se në sa vende ne shqiptarët mund të shkojmë pa viza. Shumëkush do të mendonte vetëm vendet e “Shengen” (thuajse të gjitha vendet e BE-së). Jo. Janë më tepër. Shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza në 73 shtete. Sigurisht lajmi është zyrtar dhe i publikuar nga Ministria e Jashtme.

Përveç vendeve “Shengen”, pa viza mund të shkojmë edhe në vende si Izraeli, India, Koreja e Jugut, Malajzia etj.

Lista e plotë: (Afrika Jugut, Algjeria, Andorra, Argjentina, Armenia, Austria, Azerbaixhan, Belgjika, Bosnja Dhe Hercegovina, Brazil, Bullgaria, Danimarka, Egjipt, Ekuador, Emiratet E Bashkuara, Estonia, Finlanda, Franca, Greqia, Gjeorgjia, Gjermania, Holanda, Hungaria, India, Indonezia, Islanda, Italia, Izrael, Japonia, Jordania, Kili, Kina, Kolumbia, Korea Jugore, Kosova, Kroacia, Kuba, Kuvajt, Letonia, Lihtenshtejn, Lituania, Luksemburg, Makao, Malajzia, Mali Zi, Malta, Maqedonia, Marok, Moldavia, Monako, Mongolia, Norvegjia, Peru, Polonia, Portugalia, Qipro, Republika Çeke, Rumania, Rusia, San Marino, Serbia, Singapor, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Sudani Jugut, Tajlanda, Tunizia, Turqia, Ukraina, Uruguaj, Vatikan, Vietnam, Zvicra)

Por gjithashtu ka edhe 25 vende të tjera ku ju mund të merrni vizën në kufi, Bolivia apo Irani etj.

Lista e plotë (Bangladesh, Bjellorusia, Bolivia, Guinea Bisau, Haiti, Iran, Kamboxhia, Kazakistan, Kepi Gjelbërt, Komoros, Laos, Madagaskar, Maldive, Mauricius, Mauritania, Mozambik, Nepal, Senegal, Tanzania, Togo, Uganda, Xhamajka, Xhibuti, Zambia)


Me sa duket pasaporta shqiptare është e dobët në krahasim me shumë vende të tjera. Por gjithsesi lejon variacione udhëtimi.

Më poshtë do gjeni listën e plotë të vendeve ku mund të shkoni vetëm me pasaportë, ato vende ku mund të merrni vizën në kufi si dhe të gjitha shtetet e tjera ku nuk mund të udhëtoni pa vizë, por me indikacione të sakta se ku mund të pajiseni me vizat që kërkoni.

Lista e plotë në PDF, kliko këtu.  TIRANA TODAY

Vendet ku mund të shkoni me… by on Scribd

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

TikTok i kundërpërgjigjet Trump: Nuk do të shkojmë askund

Presidenti Donald Trump njoftoi dje se do merren masa për ndalimin e aplikacionit të famshëm, TikTok në SHBA. Ndërkohë së fundmi ka ardhur një reagim...

“Kemi më shumë shtrime të të rinjve”, Tritan Kalo bën apelin e rëndësishëm

Mjeku infeksionist, Tritan Kalo përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shprehet se ka më shumë shtrime të të rinjve në spitalet COVID-19. Kalo bën...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...