E hënë, 16 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

Etiketa

shqiperia

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Drejtësi në kohë sfidash

Nga: Florjan Kalaja Të nderuar kolegë, më lejoni që fjalën time ta nis me një urim dhe ta mbyll me po të njëjtin urim. Gëzuar...

Sazan Guri nxjerr perlën e radhës: Krishti me origjinë shqiptare

Sazan Guri ka çuditur me hipotezën e tij të fundit, pasi e ka nxjerrë Jezu Krishtin me origjinë nga Shqipëria. Ai pretendon se Krishti...

Gazetarët Pa Kufij: Shqipëria pëson rënie në treguesin e lirisë së shtypit

Organizata Gazetarët pa Kufij, në Treguesin Botëror të Lirisë së Shtypit, radhiti Shqipërinë dhe Kosovën në mesin e vendeve problematike. Por, sipas treguesit që...

Faleminderit Theo Jacobs!

Nga: Brizida Gjikondi Dëshpërimisht faleminderit! Faleminderit që në një vend të gjunjëzuar nga krimi shumë dimensional, ku s'ka të majtë të djathtë po të gjithë janë...

Shqipëria e pesta ne Europë për normën më të ulët të lindshmërisë në 2020

Gjatë vitit 2020, Shqipëria rezultoi vendi i pestë në Europë për normën e më të ulet të lindshmërisë. E prekur edhe nga normat e...

Shqipërinë po e fshijnë me gomë!

Nga: Edi Oga Shqipëria tashmë ka hyrë në një proces kreativ asgjësimi. Meqenëse njerëzit që popullojnë këtë “qoshe” të Evropës nuk u treguan kurrë të...

“BE do japë dritën jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në qershor”

Shqipëria mund të kërkojë shkëputjen nga Maqedonia e Veriut dhe të shtyjë për anëtarësim të vetëm në BE, sipas kryeministrit Edi Rama. Përpjekja e...

Pritshmëritë e inflacionit-dilemat e bankave qendrore, rekomandime

NGA AKADEMIK, PROF. ANASTAS ANGJELI "Niveli më i lartë i inflacionit në 30 vite”, janë titujt që mbizotërojnë sot në fjalorin e debateve ekonomike e...

103 mijë persona kanë më shumë se një vit në kërkim të punës

Nga 11.4 për qind që ishte shkalla totale e papunësisë në fund të tremujorit të fundit të vitit 2021, shkalla e të papunëve në...

Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...