E premte, 30 Tetor, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

serbi

”Republikë” brenda Kosovës, Serbia kërkon Asociacion me kompetenca ekzekutive

Në Bruksel është zhvilluar të enjten (29 tetor) një raund i ri i takimeve në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë me pjesëmarrjen...

Serbia liron një shtetas të Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë ka njoftuar se Serbia e ka liruar shtetasin e Kosovës, Agim Gjocajn. Por, autoritetet e Kosovës,...

Votohet Qeveria e re e Serbisë

Me 227 vota për dhe pesë kundër, Parlamenti i Serbisë e votoi qeverinë e re të kryeministres, Ana Bërnabiq. Qeveria e re serbe do të...

Bërnabiq: Kosova, sfida më e madhe politike

Mandatarja për formimin e Qeverisë së re të Serbisë, Ana Bërnabiq, ka nisur paraqitjen e ekspozesë së saj në Kuvendin e Serbisë, përmes të...

Ruçi uron kryeparlamentarin e ri serb, Ivica Daçiç

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër Kryetarit të Asamblesë Kombëtare të Serbisë, Daçiç, në të cilën e uron me rastin...

“Kosova dhe Serbia janë dy shtete”, Vuçiç nxehet me Hotin

Në kuadër të bisedimeve për dialogun, kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, sot kanë zhvilluar një takim virtual. “Kosova...

BE: Lajçak u keqinterpretua, ndryshimet kushtetuese vlejnë edhe për Beogradin

Brukseli vlerëson se deklarata e përfaqësuesit special për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak për ndryshimet e nevojshme kushtetuese është keqinterpretuar. Zëdhënësi për Politikë të Jashtme...

Rusinë dhe këta sllavët ortodoksë, pse i tremb termi Shqipëri e Madhe?

Nga Spartak Ngjela Pse shqetësohet Rusia për bashkëpunimin e dy shtetve shqiptarë të pavarur në Ballkanin Perëndimor? Si mund të ndalohen dy shtete të pavarur që...

Petkoviç: Nëse Prishtina nuk e formon Asociacionin, serbët do të largohen nga institucionet e Kosovës

Nëse Prishtina nuk e zbaton detyrimin nga marrëveshja e Brukselit, atëherë edhe detyrimet e Serbisë nga ai dokument do të pushojnë, ka thënë, Petar...

Serbia ka ngritur tensionin, ka frikë nga marrëveshja Shqipëri-Kosovë

Nga Spartak Ngjela Serbia ka ngritur tensionin me Shqipërinë. Ajo ka frikë nga marrëveshja Shqipëri Kosovë, dhe po e quan atë një tentativë shqiptare për bashkim...

Të fundit

Pamje tmerri nga Turqia/ Erdogan: Të gjitha ekipet janë në terren

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar pas tërmetit të fuqishëm që goditi Izmirin pak minuta më parë. Tërmeti me magnitudë 6.9 i...

Tërmeti shkakton cunami, deti vërshon në qytetin turk (FOTO)

Dhjetra ndërtesa të shembura dhe njerëz të frikësuar që kërkojnë nën rrënoja, është pasqyra e përgjithshme e asaj që po ndodh në Turqi, pas...

Tërmeti/ 7 godina të rrënuara, njerëzit kërkojnë nën rrënoja (VIDEO)

Turqia pak çaste më parë është goditur nga një tjetër tërmet i fortë, i cili ka lënë pas dëme të mëdha. Tërmeti me magnitudë 6.6...

Tërmet me magnitudë 6.6 ballë në Turqi, shemben ndërtesat (VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm ka goditur para pak minutash Turqinë. Lëkundjet janë ndjerë në Stamboll, Izmir, Çanakkale, Denizli dhe Bursa. Sipas Qendrës Evropiane të...

Tërmeti i fuqishëm godet Greqinë dhe Turqinë

Një tërmet me mangnitudë 6.6 të shkallës rihter është ndjerë sot në mesditë në Greqi dhe Turqi. Mediat vendase bëjnë me dije se epiqendra është...