E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Etiketa

shqiptaret

Pandemia “fiksoi” shqiptarët me pronën

Kur emergjenca shëndetësore vlonte globalisht për shkak të pandemisë, kishte diçka për të cilën shqiptarët nuk e ulën vigjilencën. Prona! Dhoma Kombëtare e Noterisë...

Greqi/ Hajduti shqiptar përleshet me pronarin që do grabiste

Mediat greke kanë publikuar pamjet e një prej episodeve të vjedhjeve të bandës shqiptare para disa javësh që terrorizoi pronarët e dyqaneve në Greqi....

Tetë defektet thelbësore të shqiptarëve

Nga: Spartak Ngjela Çdo shoqëri, në çdo kohë historike, ka defektet dhe cilësitë e veta. Cilat duket se janë sot defektet tona? Tetë janë defektet tona thelbësore,...

Në mbrojtje të rracës së pastër dhe krenare shqiptare

Nga: Mentor Kikia Mes reagimeve serioze dhe një humori të zi, jo për nga ngjyra, kam ndjekur “shqetësimin” se ardhja e afganëve (shumë afganëve) mund...

Kompanitë fantazëm mbledhin borxhet nëpërmjet shantazhit

Mbledhja e borxheve nëpërmjet mashtrimit dhe shantazhit, është një fenomen i përhapur së fundmi në shoqërinë shqiptare. Qytetarët kanë marrë telefonata që u kërkojnë...

Studimi/ Shqiptarët marrin kredi për arsim

Përqindja e shqiptarëve që marrin kredi për edukim është e lartë, në krahasim me mesataren rajonale. Sipas një vrojtimi që ka bërë më 2020...

Zhvillimi në karrierë, shqiptarët kërkojnë ngritje në detyrë pas moshës 38 vjeç

Administrata publike shërben si vendi ku zhvillojnë karrierën një pjesë e mirë e të punësuarve në tregun vendas të punës. Ndaj përpunimi i të...

39% e shqiptarëve nuk janë në gjendje të bëjnë një javë pushime në vit

Një anketë e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, e azhurnuar në Barometrin e Ballkanit 2021, tregoi se 39% e familjeve në Shqipëri nuk e përballonin...

Çfarë duhet të dini për të udhëtuar në Itali

Ministria e Jashtme, ka publikuar njoftimin e radhës ndaj qytetarëve, për ti informuar në lidhje me detajet për të gjithë ata që duan të...

Pjesa më e madhe e shqiptarëve nuk kanë mundësi të blejnë shtëpi dhe as makinë

Një pjesë e konsiderueshme e individëve shqiptarë deklarojnë se nuk kanë mundësi që të blejnë apo të ndërtojnë një shtëpi, që është në kontrast...

Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...