E hënë, 21 Qershor, 2021
31.5 C
Tirana

Etiketa

COVID-19

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Pipero optimist: Vera e ardhshme do të jetë pa pandemi

Mjeku i njohur infeksionist, Pëllum Piperi shprehet optimist në lidhje me situatën epidemiologjike në vend, teksa tha se kjo verë do të jetë shumë...

Covid/ Manastirliu jep lajmin e mirë: Vetëm 9 pacientë të shtruar në Infektiv

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Mansatirliu dha lajmin e mirë, se në Spitalin Infektiv, aktualisht po marrin trajtim vetëm 9 pacientë me...

Studimi: 25% e pacientëve me Covid, përjetojnë simptoma afatgjata të sëmundjes

Një studim i ri në Shtetet e Bashkuara zbulon se rreth 25 për qind e pacientëve me COVID-19 kanë përjetuan probleme të reja shëndetësore...

Studimi: Covid-19 në SHBA, që në dhjetor të vitit 2019

Një studim i ri, tregon se koronavirusi ka qarkulluar në Shtetet e Bashkuara në dhjetor të vitit 2019, pak para se të zyrtarizoheshin rastet...

Rakacolli: Covid-19 ka lënë pasoja te ata që e kanë kaluar

Zv.ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Mira Rakacolli deklaroi se personat që kanë kaluar Covid-19, përjetojnë simptoma, të cilat lënë pasoja në shëndetin mendor...

Novavax, vaksina kundër kovidit 90% efikasitet

Kompania bioteknologjike Novavax thotë se një studim i ri tregon se vaksina e saj kundër koronavirusit rezulton të jetë e efektshme ndaj të gjitha...

OBSH: Varianti shumë ngjitës i Covid-19 mund të përhapet gjerësisht në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi sot se shkalla e vaksinimit në Evropë është ende larg nivelit të duhur për të penguar përhapjen e virusit...

Të folurit e përhap shumë më tepër Covid-19, sesa kollitja apo teshtitja

Mbulojeni gojën kur flisni. Ky është sugjerimi që ka ardhur nga disa mjekë, të paktën gjatë pandemisë së koronavirusit. Ndërkohë një studim i ri...

Prej ditës së nesërme, certifikatë digjitale vaksinimi në Gjermani

Dëshmia digjitale për vaksinimin kundër koronavirusit do të mundësohet që nesër në Gjermani. Një zëdhënës i Ministrisë Federale të Shëndetësisë tha se certifikata digjitale...

Të fundit

SHBA/ Studia tropikale “Claudette” me pasoja të llahtarshme në njerëz

ATLANTA (AP) - "Claudette" rifitoi statusin e stuhisë tropikale të hënën në mëngjes ndërsa iu afrua bregdetit të Karolinës më pak se dy ditë...

Kokainë nga Gjermania në Zvicër/’Koka’ e grupit, punonjës në Bashkinë e Tiranës

Drejtësia ka ‘goditur’ një rrjet trafikantësh kokaine që operonin në Gjermani-Zvicër.  Ndriçim Harka, punonjësi i zjarrfikëses së Bashkisë Tiranës është ‘koka’ e grupit që...

Çfarë duhet të nxjerrë analiza e PD-së për Lezhën

Nga Indrit Vokshi Diçka për Lezhën Objektivi i PD në qarkun Lezhë ka qenë 37.000 vota. Janë marrë 33.998 Fitorja e opozitës do ishte t'i hiqte Edi...

Prokuroria me ‘dorë të hekurt’, arrestohen 2 mjekë të QSUT-së dhe disa sekserë

Nga përgjimet për grupin e goditur për "trafik droge", është zbuluar edhe një rrjet i falsifikimit të testeve të COVID-19. Prokuroria e Tiranës ka...

Për operacionin e ndarjes së vëllezërve siamezë Berisha-Basha

Nga Alfred Peza Lulzim Basha ngjan si dy pika uji, me atë personazhin e përrallës së Nastradinit, që i hipi gomarit mbrapsht për të shkuar...