E martë, 27 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

Irani kërcënon Amerikën: Koronavirusi, sulm biologjik nga ju! Do hakmerremi

Koronavirusi është kthyer në ‘moll’ sherri mes Iranit dhe SHBA. Kryegardisti i Iranit ka kërcënuar Amerikën, duke ia deleguar fajet se po bën sulm biologjik. Kreu i gardës revolucionare të Iranit, Hossein Salami, deklaroi se SHBA-të mund të jenë fajtori kryesor për epideminë e koronaviruesit, duke kërcënuar se virusi në fund do t’u kthehet atyre që e nxorën atë.

Salami pretendon se pasi e ka krijuar armën biologjike, Amerika fillimisht e ka shpërndarë në Kinë, në Iran dhe më pas në pjesën tjetër të botës. Gjatë deklaratës së tij, kryegardisti u zotua se Irani do ta luftonte virusin, duke i paralajmëruar se sëmundja do t’u kthehej pas në SHBA.

Po kështu, Shefi i Organizatës së Mbrojtjes Civile të Iranit, gjeneral Gholam Reza Jalali, ka thënë më herët se medikamentet e frikës për koronavirusin po u shtojnë dyshimet se virusi është një sulm biologjik ndaj Kinës dhe Iranit.

Më shumë se 3.300 njerëz kanë vdekur globalisht dhe mbi 97.800 janë infektuar me koronavirus që prej fillimit të shpërthimit në Kinë, në dhjetor 2019, sipas raporteve të CNN.

Më shumë se 17.300 prej këtyre rasteve janë nga jashtë Kinës, në 85 vende.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Meta: Zbrazja e Shqipërisë po kthehet në një fatkeqësi kombëtare

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me shpopullimin e vendit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta shkruan...

Raporti i OSBE për zgjedhjet e 25 prillit, reagon delegacioni i BE në Shqipëri

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri, ka reaguar pas publikimit të raportit final nga ana e OSBE-ODIHR, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas...

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë marrë së paku një...

Emri/ Kush është personi i dyshuar për trafik droge, që i shpëtoi policisë

Zbardhet emri i personit i cili arriti që t'i shpëtonte operacionit të policisë ditën e sotme, në zonën e ''Varrit të Bamit'' në kryeqytet,...

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...