E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Humbi penalltinë vendimtare, thyen heshtjen 19-vjeçari Saka

Letra e Sakës për tifozët:

“Kam qenë larg mediave sociale për disa ditë, për të kaluar kohën me familjen time dhe për të reflektuar mbi javët e fundit. Ky mesazh nuk do të mjaftonte për të shprehur se sa mirënjohës jam për të gjithë dashurinë e marrë dhe ndiej nevojën t’i falënderoj të gjithë që më mbështetën.

Ishte një nder për mua të isha pjesë e ekipit të Anglisë dhe shokët e mi të skuadrës do të mbeten vëllezërit e mi për gjithë jetën. Unë jam mirënjohës për gjithçka që kam mësuar nga secili prej lojtarëve dhe anëtarëve të zellshëm të stafit. Të ndihmoja ekipin të arrijë finalen e parë në 55 vjet, duke parë familjen time në audiencë, duke ditur se çfarë dhanë për të më ndihmuar të shkoja atje, kjo do të thotë gjithçka për mua. Nuk ka fjalë për të thënë se sa jam i zhgënjyer me rezultatin. Unë me të vërtetë mendova se do ta fitonim për ju. Më vjen keq por betohem se do të japim gjithçka që kemi për t’u siguruar që brezi ynë të zbulojë se si është të fitosh. Reagimi im në fund të lojës i thotë të gjitha, kam vuajtur shumë dhe ndjeva se i kam zhgënjyer të gjithë. Por nuk do ta lejoj atë moment apo negativitetin që mora këtë javë të më thyejë. Për ata që kanë bërë fushatë në emrin tim dhe që më kanë dërguar letra plot dashuri, duke bërë urimet e mia për mua dhe familjen time, unë jam shumë mirënjohës. Ky duhet të jetë futbolli. Pasion dhe njerëz të të gjitha llojeve, feve dhe kulturave që bëhen së bashku në një gëzim të përbashkët në slitën e futbollit. Për platformat sociale Instagram, Twitter dhe Facebook, nuk dua që asnjë fëmijë apo i rritur të marrë mesazhet e urrejtjes që unë, Rashford dhe Sancho kemi marrë këto ditë. Ky është realiteti i trishtuar që platformat e fuqishme nuk po ndalen. Nuk ka vend për racizëm dhe urrejtje të çfarëdo lloji në futboll apo ndonjë fushë të shoqërisë dhe shumica e njerëzve mblidhen së bashku për të dënuar këto mesazhe, duke ndërmarrë veprime dhe duke raportuar këto komente në polici dhe duke nxjerrë urrejtjen. Dashuria gjithmonë fiton”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...