E shtunë, 31 Korrik, 2021
25.5 C
Tirana

Moti në vend/ IGJEUM: 5 ditët e ardhshme, me reshje dhe shkarkesa elektrike

Institui i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) ka paralajmëruar qytetarët, për faktin se gjatë 5 ditëve të ardhshme, parashikohet që në vendin tonë të ketë një mot me reshje lokale.

Përmes një njoftimi, IGJEUM bën me dijse se moti pritet që të karakterizohet me vërshime uji të shkurta dhe shkarkesa elektrike kryesisht në zonat malore.

Ndër të tjera, thuhet se situata që pritet në vendin tonë është normale për tipin e reshjeve me shtrëngata në stinën e nxehtë dhe nuk ka ngjashmëri me situatën katastrofike e cila kaloi në vendet e Europës.

Njoftimi i IGJEUM

Duke vlerësuar situatën e ndodhur në Evropën Juglindore dhe informacionet e marra mbi ndikimin që mund të kenë kushtet e motit edhe në vendet e tjera pranë, Instituti i Gjeoshkencave Energjisë Ujit dhe Mjedisit njofton se gjatë 5 ditëve të ardhshme në Shqipëri parashikohet një mot me reshje lokale që mund të jenë me vërshime uji të shkurtra dhe shkarkesa elektrike kryesisht në zonat malore.

Theksojmë se situata që pritet në vendin tonë është normale për tipin e reshjeve me shtrëngata në stinën e nxehtë dhe nuk ka ngjashmëri me situatën katastrofike e cila kaloi në vendet e Europës.

Për menaxhimin sa më të mirë të çdo situate të mundshme emergjente që mund të vijë si pasojë e kushteve jo te favorshme të motit, Ministria e Mbrojtjes dhe Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile do të bashkërendojë dhe koordinojë të gjitha fazat për përballimin e emergjencave civile.

Janë aktivizuar në gjendjen e gatishmërisë të gjitha strukturat dhe kapacitetet e emergjencave civile, në nivel qëndror dhe vendor për zbatimin e planeve në rastet e përmbytjeve.

Kujtojmë edhe njëherë që në vendin tonë kushtet e motit të parashikuara gjatë javës nuk do të kenë pasoja negative të përmasave madhore.

Lexo edhe :   “I nxehti afrikan s’do iki as në gusht”, çfarë pritet dy ditët në vijim
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Garova me shpirt luani”, shkëlqen Erkand Qerimaj

Peshëngritësi Erkand Qerimaj, ka dalë në vendin e parë në kategorinë B të Lojërave Olimpike “TOKIO 2020”. Kjo është një arritje e madhe për...

Çfarë duhet të dini për të udhëtuar në Itali

Ministria e Jashtme, ka publikuar njoftimin e radhës ndaj qytetarëve, për ti informuar në lidhje me detajet për të gjithë ata që duan të...

Artan Lame: Politika të rrijë larg, unë kam çuar dosje për hetim

Kreu i Kadastrës, Artan Lame është prononcuar sa i takon akuzave të Petro Koçit në drejtim të Kadastrës së Fierit, dhe ka kërkuar që...

Përgjaken rrugët e vendit, aksidenti tragjik iu merr jetën dy të rinjve

Dy të rinj kanë humbur jetën në aksin Shkodër-Velipojë, pasi makina me të cilën udhëtonin ka dalë nga rruga, dhe është përplasur me murin....

Dokumenti/ Zaimina Vasjari emërohet specialiste në Ujësjellësin e Durrësit

Prej vitesh, këngëtarja Zaimina Vasjari nuk është shfaqur në ekran, pasi ka qenë e angazhuar me koncertet dhe biznesin e saj në Tiranë. Por...