E shtunë, 21 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

Etiketa

evrope

Biden: Putin mendoi se mund ta ndante NATO-n

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden mendon se udhëheqësi rus Vladimir Putin është befasuar kur ka zbuluar se ai nuk ka qenë në gjendje të...

Shqipëria, ndër vendet me popullsinë më të re në Europë më 2021

Eurostat e renditi Shqipërinë në vendin e katërt me popullsinë më të re në Europë në vitin 2021. Mosha mediane e popullsisë ishte 37.6...

Çfarë do të ndodhë këtë vit në Evropë? Ja cilët janë 4 skenarët

Nga: Cas Mudde “Internazionale” Viti 2021 filloi me shpresën se prodhimi i një vaksine anti–Covid do t’i jepte fund pandemisë, por përfundoi me një variant të...

Darka e Krishtilindjeve në kontinentin evropian

Festa e lindjes së Krishtit tregon qartë, se sa e larmishme është në të vërtetë Evropa. Në vende të ndryshme të Evropës për darkën...

Protesta të dhunshme në shumë vende të Evropës

Prej sot Austria është futur në mbyllje të përgjithshme (lockdown) më së largu deri më 13 dhjetor. Qeveria austriake ka vendosur që kjo gjendje e kufizimeve...

Çfarë zbulon kriza energjitike e Evropës

Nga: Daniel Gros “Project Syndicate” Ky muaj përfaqëson një moment historik dhe të rëndësishëm në luftën kundër ngrohjes globale, dhe jo vetëm për shkak të Konferencës...

Putin po e than qëllimisht tregun e gazit në Evropë?

Në fillim dukej si një fushatë publicitare. "Ata që në Evropë ishin dakord të lidhnin me ne marrëveshje afatgjata, mund të fërkojnë duart tani...

Kriza energjetike/Si mund t’i zvogëlojnë konsumatorët faturat këtë dimër?

Çmimet e gazit natyror po rriten në Evropë, duke u rritur mbi shtatë herë që nga viti i kaluar, në një krizë që ka...

Gazi rus në Evropë/ SHBA-Gjermani arrijnë marrëveshje për Rrjedhën e Veriut 2

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania arritën marrëveshje që do të lejojë përfundimin e tubacionit të gazit rus në Evropë, Rrjedha e Veriut 2, pa...

ECDC paralajmëron: Rastet me Covid do pesëfishohen deri në fillim të gushtit

Rastet me koronavirus në të gjithë Evropën do të rriten në mënyrë dramatike në javët në vijim për shkak të prevalencës në rritje të...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...