E shtunë, 8 Maj, 2021
16 C
Tirana

Etiketa

evrope

Studiuesit zbulojnë hartën më të vjetër në Evropë

Shkencëtarët po përpiqen të hedhin dritë mbi misterin e një pllake të gdhendur, të zbuluar në vitin 1900 në Bretanjë, Francë. Studimi i tyre, i...

Dronë, kamera termike: Ja mjetet që përdor Evropa kundër emigrantëve

''Il Post” Mbyllja progresive dhe militarizimi i kufijve të Evropës Lindore, që nisi që në vitin 2015, kur për shkak të fluksit të rreth 1...

Dialogu i pamundur midis Evropës e Rusisë, për sa kohë komandon Vladimir Putin

Nga: Luigi Sanlorenzo “Linkiesta” Dikur ishte nëna e shenjtë Rusia, Rodina, pastaj Bashkimi Sovjetik. Sot është pronë private e Vladimir Putinit dhe oligarkëve të lindur...

Joe Biden nuk lëviz asnjë gisht për Evropën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shumë vaksina COVID-19. Nga afro 59 milionë doza në dispozicion, gjendja e datës 6 shkurt, janë shpenzuar vetëm rreth...

Evropë, populistët gati të shfrytëzojnë vështirësitë me vaksinimin ndaj Covid

Anketimet i tregojnë në rënie populistët në Evropë që kur në kontinent u shfaq pandemia e koronavirusit. Por analistët thonë se mund të shikojmë...

Të drejtat kundër sigurisë: Beteja e brendshme e Evropës kundër terrorizmit

Nga Catherine Chatignoux “Worldcrunch” Udhëtimi i Brahim Asauit, xhihadistit që kreu një sulm duke vrarë 3 njerëz në bazilikën e Notre-Dame në qytetin jugor francez...

Evropa duhet të rreshtohet kundër Kinës, dhe në krah të SHBA-së

Nga Philip Stephens “Financial Times’ Midis trashëgimisë që po lë administrata e Donald Trump, është një shqetësim i qëndrueshëm midis aleatëve të Amerikës, se ajo...

Evropa shpreson përmirësim të marrëdhënieve me SHBA me fitoren e Joe Biden

Udhëheqësit dhe zyrtarët evropianë nuk presin që marrëdhëniet transatlantike të kthehen në gjendjen ku ishin para se zoti Donald Trump të zgjidhej president i...

Si Covid-19 po dikton mendimin e evropianëve mbi politikanët

Nga Willem Sas&Gianmarco Daniele “The Conversation” COVID-19 është një katastrofë e paparë, midis një krize të rëndë shëndetësore dhe pasojave të rënda ekonomike. Ndërhyrjet e...

 OBSH alarmohet: Situata e pandemisë në Evropë po përkeqësohet në nivele ekstreme

Më shumë se gjysma e vendeve të Europës kanë regjistruar një rritje me 10% përgjatë dy javëve, ndërkohë që në 7 vende rritja ka...

Të fundit

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si "i burgosur i ndërgjegjes" dhe...

Milani gjen trajnerin e ri, ja kush projektohet në vendin e Piolit

Te Milani mund të ketë një tjetër ndryshim në pankinë pas atij të tetorit të vitit 2019, kur u largua Marko Xhampaolo. Tani radhën mund...

Dosjet/ Ja si CIA i përdorte pëllumbat si spiunë gjatë Luftës së Ftohtë

Dokumentet e de-klasifikuara vitet e fundit të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës në SHBA (CIA), tregojnë përdorimin e pëllumbave-spiunë gjatë Luftës së Ftohtë. Në fakt,...

Salianji: Ata që ka Rama sot në lista, i janë lutur Bashës për të qenë në PD

Kandidati fitues për deputet në Korçë nga Partia Demokratika, Ervin Salianji i ka dalë në mbrojtje kryedemokratit Lulzim Basha, teksa theksoi se ai ka...

A bëhen njerëzit më fetarë në kohë krizash?

Nga: Danielle Tumminio Hansen “The Conversation” Feja e organizuar ka qenë në rënie për dekada me radhë në Shtetet e Bashkuara. Por gjatë pandemisë së...