E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Covid-19/ Tomini: Variantet do qarkullojnë si viruse respiratorë

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini deklaroi se Covid-19 dhe variantet e tij, do vijojnë të jenë prezentë, dhe do të qarkullojnë si viruse respiratorë. Deklarata e Tominit u bë ditën e sotme në rubrikën ”Opionion” në News24.

Sipas saj, njerëzit tashmë duhet të përshtaten me këtë situatë, teksa shtoi se vaksinimi me të dyja zonat, është tepër i rëndësishëm, në luftën ndaj pandemisë së koronavirusit.

Ndër të tjera, Tomini u shpreh se masat kufizuese në vend, do të rishikohen në varësi të situatës epidemiologjike, edhe pse ende nuk kemi të konfirmuar raste me variatin Delta.

Eugena Tomini: ”Çdo element përkundrejt masave shtrënguese do të varet nga situata epidemiologjike. Në varësi të agresivitetit të Deltës, do të vendosen dhe masat. Deri më tani kemi vetëm parashikime, asgjë nuk është e sigurt. Po ndjekim të njëjtën linjë si të gjitha shtetet e tjera të botës. Unë kam mendimin se Covid-i dhe variantet e tij do të jenë prezentë dhe ka gjasë që të qarkullojnë si viruse respiratorë. Duhet të përshtatemi. Është shumë e rëndësishme që të kemi një vaksinim të plotë me dy doza, pasi me një dozë nuk mjafton. Absolutisht që të gjitha vaksinat na mbrojnë. Një vaksinim i shëndetshëm na mbron nga forma e rëndë, mund të prekemi nga sëmundja, por me simptoma të lehta, duke evituar shtrimin në spital dhe vdekjen. Efektiviteti i vaksinave është i ndryshëm, por të gjitha na mbrojnë.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...