E mërkurë, 23 Shtator, 2020
29 C
Tirana

Tregtia, mjetet shqiptare që kalojë në rrugët e Bullgarisë do paguajnë taksë

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Të gjithë automjetet që kalojnë në territorin bullgar do të paguajnë një taksë shtesë. Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve bëri me dije këtë të mërkurë se Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Tiranë, ka komunikuar se ka nisur aplikimi i një takse të re rrugore(toll), që nga data 1 mars 2020, për mjetet që qarkullojnë në seksionet rrugore të territorit bullgar. Kjo taksë do paguhet nga të gjithë përfshirë mjetet shqiptare.

“Kjo taksë aplikohet për mjetet rrugore, të cilat kanë një peshë teknike maksimale të lejuar, më të madhe se 3.5 ton dhe do të llogaritet bazuar në distancën e rrugës së përshkruar” thuhet në sqarimin e AIDA.

Sa i takon Shqipërisë nuk ka një llogaritje të saktë sesa tregtarë prek kjo taksë lidhur me transportin ndërkombëtar që kryejnë për sektorë të ndryshëm qoftë për kalimin tranzit përmes Bullgarisë për në vende të tjera qoftë me destinacion final këtë shtet.

Sipas faqes zyrtare bgtoll.bg për informacionet që ju duhen drejtuesve të automjeteve lidhur me blerjen e biletave të kalimit janë ngritur disa pika aksesi ndërkohë që për çdo rast në hyrjet kufitare ka oficerë të posaçëm që bëjnë informimin për procedurën. E gjithë kjo procedurë zgjat më pak se 4-5 minuta për të siguruar më pas lejen e kalimit.

Lexo edhe :   Thirrjet raciste ndaj shqiptarëve në Shkup, ndalohen 16 të rinj maqedonas

Kjo taksë do të paguhet në autostrada dhe rrugë të kategorisë së parë dhe taksa sipas Bullgarisë është ndër më të ulëtat në Evropë. Zyrtari Nikolay Nankov dha si shembull kalimin nga Serbia në Hungari ku nga Kalotina në Hungari shumica e automjeteve paguajnë 90 euro ndërkohë që nga Bullgari në të njëjtin destinacion rreth 20 euro.

Lexo edhe :   Meta: Koha nuk pret, të kthejmë shpresën për rininë dhe për të gjithë shqiptarët

Bullgaria ka vendosur që nëse kostoja e rrugëve nuk mbulohet me tarifat aktuale pasi të bëhet bilanci 3 mujor do të shihet mundësia për të bërë indeksim të tyre./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sistemi elektoral i faktit të kryer

Nga Eduard Zaloshnja Pas ndryshimeve kushtetuese të 30 korrikut, PS-ja duket e vendosur që t’i pasqyrojë ato në sistemin e ri elektoral që synon ta...

APOKALIPTIKE/ Në Rusi bien zogj të ngordhur nga qielli

Një ndodhi e pazakontë ka ngjarë në Rusi ku qindra zogj të ngordhur kanë rënë nga qielli në rrugët e qytetit Bakalov. Qyteti Bakalov ndodhet...

Mjekët nesër në protestë para QSUT, kanë katër kërkesa

Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor ka paralajmëruar se do të mbajë një protestë ditën e nesërme. Protesta pritet të mbahet nesër rreth orës 10:00, në...

Rasti i Lirie Xhepës/ Djali kërcënon në sallën e gjyqit xhaxhain që i vrau të ëmën

Është zhvilluar ditën e sotme seanca gjyqësore për rastin e Lirie Xhepës, e cila u vra në 13 shkurt të vitit të shkuar, nga...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...