E shtunë, 15 Gusht, 2020
24 C
Tirana

Etiketa

bote

Pandemia, rekord i ri i të infektuarve në botë

Numri i përgjithshëm i rasteve me koronavirus në botë ka arritur gati në 10 milionë të dielën, që shënon një përhapje mjaft të madhe...

Superkompjuteri më i fuqishëm në botë

Një superkompjuter japonez ka zënë vendin e parë si kompjuteri më i fuqishëm në botë, sipas standardeve të vlerësimit të përbashkëta amerikano-europiane. “Fugaku”, i ndërtuar...

Vendi i parë në botë që rihapet plotësisht pas koronavirusit

Koronavirusi prej disa muajsh tashmë ka detyruar shumë shtete që të marrin masa kufizuese për të mbrojtur kështu jetën e qytetarëve. Mirëpo fazat lehtësuese kanë...

COVID-19/ Anulohet festa më e madhe popullore në botë

Për shkak të koronavirusit është anuluar festa më e madhe popullore në botë. Bëhet fjalë për festën tradicionale të birrës në Bavari, Gjermani. Festa e birrës,...

Koronavirusi/ Mbi 2 milion persona të prekur në botë

Sipas të dhënave të bëra publike nga Universiteti Johns Hopkins, numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë ka shkuar në mbi 2...

Rrafshimi i kurbës së pandemisë dhe rreziku i një vale të dytë

Nga Shyam A.Krishna “Gulf News” A mund të rrafshohet kurba e një epidemie? Po mundet, dhe disa vende e kanë bërë këtë gjë. Ato kanë...

Pandemia/ Rama publikon videon, tregon çfarë po ndodh në Shqipëri e botë

Koronavirusi po përhapet në mënyrë të frikshme. E gjithë bota ka reaguar me masat e ndërmarra ndaj kësaj epidemie. Këto masa kanë parë një shtirje...

Pse koronavirusi do ta ulë “vrapin” dhe njerëzimi do t’ja hedhë shumë shpejt

Nobelisti Michael Levitt një biofizikant amerikano-izraelit, i cili është edhe pedagog i biologjisë strukturore në Universitetin Stanford dhe kalon pjesën më të madhe të...

COVID-19 krijon aeroporte “fantazmë” në botë

Përhapja e koronavirusit po i jep një goditje të rëndë industrisë së fluturimeve ajrore, ndërsa qeveritë në mbarë botën po zbatojnë kufizime dhe pasagjerët...

Zbuloni sa vende janë prekur nga koronavirusi në të gjithë botën

Numri i rasteve me koronavirus në botë të dielën arriti në 163.930 persona dhe 6.420 vdekje. Tashmë 141 vende rezultojnë të prekur. Kina, ku u...

Të fundit

U tha se do punohej natën, pala greke mbyll doganën në Kakavijë

As sot nuk ka marrë zgjidhje radha kilometrike në Kakavijë, që vijon prej tre ditësh. Ndonëse u duk se diçka do të lehtësohej, pasi...

Pala greke mbyll punën, mijëra shqiptarë kalojnë një natë tjetër rrugëve

Mijëra qytetarë do të kalojnë edhe një tjetër natë rrugëve. Pala greke në pikën kufitare të Kakavijës, ka mbyllur punën. Pak minuta pas orës...

“Janë të paktën tre vaksina që po provohen në Itali”, Brataj tregon në çfarë faze janë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka folur në lidhje me përpjekjet botërore për prodhimin e një vaksine ndaj COVID-19. Ai thotë se në...

“Para se të vdiste, Musine Kokalari më thirri mua dhe kunatën time”/ Dëshmia e ish-të burgosurit politik

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të Musine Kokalarit gjatë periudhës që ajo ka qenë e internuar në qytetin e Rrëshenit, ku ishte internuar...

“S’mund të ndjeja shije, flokët vazhdojnë të më bien”, Sara Hoxha rrëfen pasojat e koronavirusit

Pak më herët, Sara Hoxha zbuloi me anë të një postimi në Instagram se ishte infektuar me koronavirus. Ajo ka përcjellë një tjetër postim,...