E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Studimi/ Sa njerëz vret në fakt Covid-19?

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Që prej fillimit, një nga aspektet më të diskutueshme të pandemisë që po vazhdon ishte shkalla e vdekshmërisë së Covid-19: domethënë, raporti mes vdekjeve nga sëmundja me numrin e të prekurve, i shprehur si përqindje.

Për të saktësuar numrat, tani ka një raport nga Kolegji Mbretëror i Londrës, sipas të cilit shkalla e vdekshmërisë ndryshon në përputhje me përbërjen e moshës së popullsisë. Ku vërehet se më e ulët është në vendet me të ardhura të ulëta (mesatarisht 0.23 për qind), dhe shumë më e lartë në vendet e pasura (1.15 për qind).

Sidomos në këtë të fundit, autorët e studimit vërejnë se “vdekshmëria është shumë më e lartë se ajo e gripit sezonal, i cili qëndron në 0.1 për qind”.

Studimi përdori të dhëna zyrtare në lidhje me vdekjet nga Covid-19, dhe rezultatet e sondazheve sierologjike të kryera në 10 vende, përfshirë Italinë, të gjitha referuar të ashtuquajturës vala e parë e epidemisë. Megjithëse ato kanë disa kufizime. Aktualisht këto hetime janë ato që na lejojnë të vlerësojmë më saktësisht, përhapjen e virusit në territore të ndryshme.

Jo vetëm mbi 75 vjeç

Rezultatet konfirmojnë analizat e mëparshme, sipas të cilave të moshuarit janë në rrezik më të madh. Midis moshave 75 dhe 79, vdekshmëria është 3.39 për qind, rritet në 5.3 për qind për 80-84 vjeç dhe arrin 8.28 për qind në intervalin 85-89 vjeç.

Lexo edhe :   Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Sidoqoftë, një nga autorët e studimit, LusiOkell, shpjegon se “megjithëse të moshuarit janë në fashën e pjesës më të prekur të popullsisë, moshat e mesme janë gjithashtu në rrezik. Për shembull, ne kemi vlerësuar se Covid-19 vret një në 250 njerëz midis moshave 50-55”.

Rekordi i trishtë italian

Lexo edhe :   Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Duke i marrë më vete vendet, gjatë valës së parë të pandemisë, vdekshmëria më e lartë u regjistrua në Itali (2.23 për qind), vend që ka një popullsi mesatare më të vjetër se të tjerët.

Çuditërisht, duke iu referuar përsëri fazës së parë të pandemisë, nuk u gjetën ndryshime statistikore në vdekshmëri midis zonave të prekura në një masë më të madhe dhe më të vogël. Për shembull, në raport lexohet se “ne nuk zbuluam një shkallë më të lartë të vdekshmërisë në Lombardi, ku përhapja e virusit ishte shumë më e lartë”.

Burimi i lajmit: https://www.focus.it/scienza/salute/quanto-uccide-covid

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...