E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në botë

“Tirana Today” po sjell të përmbledhura zhvillimet kryesore të një ditë më parë, 7 qershor 2021

1- Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i kërkon Putinit të ndalojë “sjelljen përçarëse”.

2- “S’mund të mbetemi peng i vonesave të njëanshme”, ministri gjerman kërkon heqjen e vetos në BE.

3- Punonjësit e gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple, kanë nisur një fushatë kundër planeve të shefit Tim Cook për kthimin në zyra.

4- Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA (FDA) miratoi të hënën ilaçin Aducanumab të kompanisë Biogen, për trajtimin e sëmundjes së Alzheimerit.

5- Polonia nisi të hënën vaksinimin e fëmijëve të moshës 12-15 vjeç kundër koronavirusit.

6- Sllovakia u bë vendi i dytë i Bashkimit Evropian që nisi vaksinimin kundër koronavirusit me vaksinën ruse Sputnik V.

7- Dr. Anthony Fauci u ka thënë liderëve të botës që në pranverën e vitit 2020, se koronavirusi mund të kishte rrjedhur nga një laborator në Wuhan të Kinës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...