E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Çfarë ndodhi në 24 orët e fundit në botë

“Tirana Today” po ju sjell zhvillimet kryesore të ndodhura një ditë më parë botë.

1-Meghan Markle dhe Harry janë bërë prindër për herë të dytë të një vajze. Ata kanë vendosur një emër në kujtim të Princeshës Diana dhe Mbretëreshës Elizabeth. Vogëlushja do të mbajë emrin Lilibet “Lili” Diana Mountbatten-Windsor.

2-India do të lehtësojë kufizimet, pas rënies së rasteve me COVID-19. Nju Delhi dhe qytetet e tjera po punojnë që të lejojnë të rihapen më shumë biznese, dhe nga dita e hënë të lehtësohen kufizimet e lëvizjes.

3-Ministri i Shëndetësisë së Mbretërisë së Bashkuar, Matt Hancock, tha se varianti Delta i njohur edhe si varianti indian i koronavirusit, vlerësohet se është 40 për qind më i transmetueshëm.

4-Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, njoftoi se një anëtar i lartë i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ishte vrarë në një operacion të inteligjencës turke në Irak.

5-Një i armatosur me thikë u ka marrë jetën 5 personave, dhe ka plagosur 15 të tjerë në një qytet në Kinën lindore. Shkaqet e sulmit, sipas mediave shtetërore nuk dihen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...