E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Etiketa

Virus

Nëse Covid-19 është një virus sezonal, pse po përhapet gjatë verës?

Nga Francois Balloux, The Guardian Ekziston një paradoks në zemër të transmetimit Sars-Cov-2 që ende nuk është hulumtuar plotësisht. Ndërsa ka prova se virusi transmetohet...

Covid-19/ Brataj: Varianti Delta nuk është agresiv, por përhapet shpejt

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta, nuk është agresiv, por ka një përhapje më të madhe. Deklarata...

Virusi i ri i shpendëve, a është një Cov*d-19 i dytë?

Raportimet nga Kina për rastin e parë njerëzor të H10N3, një lloj i rrallë i gripit të shpendëve, duket se po ushqejnë frikën se...

Covid-19 u prodhua në laboratorin e Wuhanit, studiuesit tregojnë provat

Një studim i ri, pretendon se shkencëtarët kinezë krijuan COVID-19 në një laborator të Wuhan. Më pas, ata u përpoqën të mbulonin gjurmët e...

Teoria e rrjedhjes së virusit nga laboratori i Wuhanit risillet në vëmendje

Një valë e re interesi ka ringjallur teorinë e rrjedhjes laboratorike. Mbi një vit që kur koronavirusi filloi të përhapet në Wuhan, ideja që...

Hakerat, bëni kujdes nëse ju vjen ky kod në WhatsApp

Një mashtrim shqetësues në WhatsApp është raportuar nga përdorues pasi iu mbyllën llogaritë e tyre. Përdoruesit kanë marrë një mesazh në dukje nga një...

Zbulohet një virus i ngjashëm me tërbimin, shkakton konvulsione dhe paralizë

Një virus i tmerrshëm që mund të vrasë njerëzit pasi shkakton konvulsione dhe paralizë është gjetur në lakuriqët e natës në Australinë e Jugut. SA...

Habit deputeti Stojku: Vaksina ka në përmbajtje virus nga fekalet e majmunit

Deputeti i Kuvendit të Shqipërisë dhe njëkohësisht mjeku, Edmond Stojku ka folur lidhur me efektshmërinë e vaksinës “AstraZeneca” për të krijuar imunizimin ndaj koronavirusit. Në...

94.5% i ngjashëm me Covid: Zbulohet një virus i ri te lakuriqët e natës në Kinë

Një virus i ngjashëm me Covid-19 është gjetur të lakuriqët e natës në Kinë. Një studim i ri tregon se ky lloj virusi është...

Akulloret të kontaminuara me Covid-19

Në Kinë aty ku u dhanë sinjalet e para me virus, ka ndodhur një rast tjetër i çuditshëm.  Bëhet fjalë për mijëra kuti me...

Të fundit

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...