E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Covid-19 u prodhua në laboratorin e Wuhanit, studiuesit tregojnë provat

Një studim i ri, pretendon se shkencëtarët kinezë krijuan COVID-19 në një laborator të Wuhan. Më pas, ata u përpoqën të mbulonin gjurmët e tyre duke përdorur versione inxhinierike të kundërt të virusit, për ta bërë atë të duket sikur është evoluar natyrshëm nga lakuriqët e natës.

Autorët e studimit, profesori britanik Angus Dalgleish dhe shkencëtari norvegjez Dr. Birger Sørensen, deklaruan se kanë ‘prova të retro-inxhinierisë në Kinë ‘ për një vit, por u injoruan nga akademikët dhe revistat kryesore, shkruan Daily Mail.

Dangelsen njihet për krijimin e vaksinës së parë  te HIV, ndërsa Sorensen është drejtues i një kompanie farmaceutike, e cila ka zhvilluar vaksinën e Covid-19, të quajtur Biovacc-19.

Pretendimet tronditëse në studim, përfshijnë akuza për ‘shkatërrim të qëllimshëm, fshehje të të dhënave’ në laboratorët kinezë, dhe vë në dukje heshtjen dhe zhdukjen e shkencëtarëve në vend.

Ndërsa analizuan mostrat e COVID-19 vitin e kaluar në një përpjekje për të krijuar një vaksinë, Dalgleish dhe Sørensen zbuluan ‘shenjat unike të gishtërinjve’ në virus, që ata thonë se mund të kishin lindur vetëm nga manipulimi në një laborator.

Ata thanë se u përpoqën të botonin gjetjet e tyre, por u refuzuan nga revistat kryesore shkencore të cilat në atë kohë ishin të vendosura që virusi u transmetua nga lakuriqët e natës ose kafshët e tjera tek njerëzit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...