E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

Covid-19/ Brataj: Varianti Delta nuk është agresiv, por përhapet shpejt

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta, nuk është agresiv, por ka një përhapje më të madhe. Deklarata e Bratajt u bë ditën e sotme në një intervistë për Report Tv.

Sipas Bratajt, ky variant ka një ngjashmëri me gripin, simptomat e së cilës janë dhumbja e kokës apo e fytit, rrufë dhe sekrecione. Ai paralajmëroi se një interpretim i gabuar i këtyre simptoma është me pasoja.

Ndër të tjera, Brataj tha se personat e vaksinuar, janë më pak të riskuar që të preken nga varianti ‘Delta’ dhe se zgjidhja e vetme është vaksinimi masiv i popullsisë.

Skënder Brataj: ”Që nga prilli i këtij viti me hyrjen e variantit ‘Delta’ dhe ka një ndryshim për sa i përket përhapjes dhe periudhës së inkubacionit, ka më shumë ngjashmëri me një ftohje normale, është me dhimbje koke, dhimbje fyti, rrufë dhe sekrecione dhe është i ngjashëm më ftohjen. Një interpretim i gabuar i këtyre simptomave është me pasoja. Nuk përsëritet simptoma e humbjes së shijes dhe nuhatjes që ishte tipike i variantit të parë COVID. Nuk është më agresiv, por ka një përhapje të madhe, pasi përhapet me rrugët e frymëmarrjes, nëse dikur duheshin 15 min në këtë kohë, flitet se koha është shumë e shkurtër në krahasim me më parë, mjaftojnë pak minuta të infektohesh dhe të përhapet virusi. Është tipike si gripi të shfaqen simptomat. Me shfaqjen e simptomave menjëherë duhet të bëni testin. Tipike është fakti që personat jo të vaksinuar janë shumë më të prekshëm nga ky variant. Duhet të ketë një pjesëmarrje masive për vaksinimin, i vetmi çelës i suksesit është vaksinimi në masë.”

Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik (ISHP), përgënjështroi lajmet që qarkulluan në disa media, se janë konfirmuar dy rastet e para me variantin Delta në Shqipëri, konkretisht në qytetin e Gjirokastrës.

ISHP bëri me dije se deri më tani nuk është indentifikuar asnjë rast me këtë variant në vendin tonë, pavarësisht numrit të lartë të testimeve.

“Instituti i Shëndetit Publik informon se deri tani në Shqipëri nuk është identifikuar asnjë rast i variantit Delta. Pavarësisht numrit të lartë të testimeve, nuk kemi sinjale për prezencën e këtij varianti në vendin tonë.

Instituti i Shëndetit Publik po monitoron me kujdes situatën e epidemisë së Covid19 në vend dhe për çdo rast të dyshuar, do të bashkëpunojë me institucionet e referencës, gjë e cila është pjesë e praktikës së punës së këtij institucioni”, thuhet në deklaratë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...