E hënë, 6 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Etiketa

nigeri

Nuk respektuan rregullat e izolimit, autoritetet shembin 2 hotele dhe arrestojnë menaxherët

Autoritetet nigeriane kanë shkatërruar dy hotele në zonën jugore të Rivers, me arsyetimin se kanë thyer rregullat e izolimit duke i mbajtur ato të...

Pamje ‘apokaliptike’ në Nigeri, stuhia me rërë ‘pushton’ qytetin 

Banorët e Nigerisë janë hasur me pamje apokaliptike. Vendi është përfshirë nga një stuhi masive rëre. Banorët e Niamey-t e kanë cilësuar këtë event...

Nigeri/ Policia ekzekuton 18 persona për të vënë në zbatim masat e koronavirusit

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Nigeri, ku forcat e policisë dhe ushtrisë kanë vrarë 18 persona. Sipas mediave vendase, policia dhe...

FOTO/Aksidenti automobilistik i merr jetën futbollistit 26-vjeçar

Një aksident i rëndë i ka marrë jetën futbollistit nigerian, Ifeanyi George. Ngjarja është shënuar gjatë ditës së sotme, teksa futbollisti po udhëtonte drejt qytetit...

Nigeri/ Digjen së gjalli 30 persona, mes tyre dhe një grua shtatzënë

Rreth 30 persona kanë humbur jetën në Nigeri pasi janë sulmuar nga militantët e grupit Boko Haram. Sipas CNN, militantët e grupit sulmuan dhe...

Djali varros babin e tij brenda një BMW si shenjë nderimi

Një ngjarje shumë e çuditshme është regjistruar në Nigeri, teksa një pasanik e ka varrosur babanë e tij brenda një makine BMW. Azubuike zgjodhi makinën...

Xhihadistët ekzekutojnë 70 ushtarë

70 ushtarë janë vrarë në Nigeri, gjatë një sulmi që ndodhi dje nga disa xhihadistë. Një këshilltar i presidentit në shtetin e Afrikës Perëndimore deklaroi...

Shifra të frikshme, mbi 70 milionë persona janë analfabetë në Nigeri

Në Nigeri, shtet në Afrikën Perëndimore, me rreth 200 milionë banorë, mbi 70 milionë janë analfabetë. Sekretari i përgjithshëm i Komisioni kombëtar për shkrim-leximin dhe...

Terroristët e Boko Haram u marrin jetën 15 vetëve në Nigeri

Një nga mënyrat e shumta që përdorin terroristët për të përhapur tmerr dhe frikë te njerëzit është nëpërmjet masakrave ndaj civileve. Grupet islamike të Boko...

Italia dërgon ushtrinë në Nigeri

Një pjesë e anëtarëve të ushtrisë italiane në Irak do të transferohen në Nigeri. Parlamenti italian ka miratuar  gjatë ditës së sotme dërgimin e...

Të fundit

Gjykata e Posaçme rrëzon kallëzimin e djalit të Berishës ndaj Taulant Ballës

Gjykata e Posaçme ka rrëzuar kallëzimin e djalit të ish-kryeministrit Berisha, Shkëlzen Berisha për Taulant Ballën. Gjykata nuk ka dhënë asnjë argument në lidhje...

Fitoi mandatin e deputetes në Kroaci, Meta përgëzon Përlaskajn

Presidenti Ilir Meta ka uruar deputeten shqiptare nga Prizreni, Ermina Lekaj-Përlaskaj, pas fitores se mandatit të tretë të deputetes në Kroaci. Përmes një postimi në...

Java nis negativisht për të gjitha valutat e huaja. Forcohet monedha vendase

Monedha evropiane e ka nisur javën në rënie duke u blerë sot me 123.8 lekë dhe duke u shitur me 124.4 lekë krahasuar me javën e kaluar, referuar...

BE nis bisedimet me Kosovën e Serbinë më 12 korrik

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, njofton se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, do të rinisë më 12 korrik. Sipas tij,...

“Ju lutem dëgjojeni këtë mesazh”, Manastirliu publikon videon pas rritjes së të infektuarve

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka ndarë me ndjekësit një tjetër video ndërgjegjësuese, lidhur me zbatueshmërinë e masave ndaj koronavirusit vdekjeprurës. Në mesashin sensibilizues,...