E enjte, 6 Gusht, 2020
25 C
Tirana

Nuk respektuan rregullat e izolimit, autoritetet shembin 2 hotele dhe arrestojnë menaxherët

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Tragjedi në Bejrut/ Njerëz të gjakosur, gjithçka e shkatërruar. Trump: Mund të ketë qenë një sulm

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Autoritetet nigeriane kanë shkatërruar dy hotele në zonën jugore të Rivers, me arsyetimin se kanë thyer rregullat e izolimit duke i mbajtur ato të hapura në kohën e koronavirusit.

Guvernatori i vendit, Nyesom Wike, i cili ishte i pranishëm në momentin kur hotelet po shembeshin, tha se pronarët e hotelit nuk iu ishin bindur urdhrit të qeverisë për t’i mbyllur hotelet në këto kohë pandemie.

Ai tha se shumë nga njerëzit që kanë rezultuar pozitiv me koronavirus, janë gjetur në hotele të tilla në të gjithë vendin. Por ai nuk sqaroi nëse në hotelet që po shembeshin, po qëndronte ndonjë person që ka rezultuar i infektuar.

Ndërkohë të dy menaxherët e hoteleve janë arrestuar, por pronari i njërit prej tyre e ka mohuar faktin se hotelet kanë qenë operativë.

“Hotelet nuk po operonin dhe 70% e stafit ka qenë larguar. Në hotel ndodheshin vetëm 3 persona. Zyrtarët erdhën dhe na kërkuan ryshfet. Ata thanë se do na lënë të operojmë nëse do t’i jepnim para, por ne i thamë se nuk kemi punuar ndaj nuk kemi para t’ju japim”, tha Gogorobari Promise Needam për BBC.

Lexo edhe :   OBSH: Asnjë garanci për vaksinë efektive kundër koronavirusit

Por qeveria e Rivers i mohon këto akuza. Rivers numëron 15 raste aktive dhe vetëm 2 viktima.

Ndërkohë, Nigeria ka më shumë se 4,300 raste të konfirmuara. Në shumë zona të Nigerisë, veçanërisht në Lagos janë marrë masa të rrepta kufizuese për frenimin e pandemisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

“Fëmijët janë ‘pothuajse imunë’ ndaj koronavirusit”/Rrjetet sociale penalizojnë llogaritë e Trumpit

Videot që përhapin "fake news" e konspiracione nga më të ndryshmet, marrin ndëshkime nga rrjetet sociale. Një gjë e tillë ka ndodhur edhe me...

Keni bërë plane për të shkuar nesër në plazh? Priten reshje në disa qarqe

Sot pasdite (e enjte, dt 6) dhe nesër (e premte, dt. 7) priten reshje mesatare në qarkun Gjirokastër, dhe të dobëta deri lokalisht mesatare...

13 të infektuar në burgun e Zaharisë në Krujë

Koronavirusi po njeh një shtrirje të madhe në mbarë vendin. Për fat të keq, COVID-19 ka infektuar edhe të burgosurit. Bëhet me dije se aktualisht...

Shqiptarët po kërkojnë borxh për të shlyer borxhet

Situata e vështirë e krijuar në ekonomi nga Covid-19 ka bërë që individët, jo vetëm të ulin kërkesën për kredi për blerje shtëpie dhe...