E martë, 26 Janar, 2021
4 C
Tirana

Zbulohet mutacioni i tretë i Covid-19, identifikohen rastet e para në Nigeri

Një mutacion i tretë i Covid-19 është zbuluar ditën e sotme në Nigeri. Prestigjozja britanike, The Sun shkruan se rastet e para me Covid janë zbuluar nga Drejtori i Autoriteteve të Shëndetësisë, John Nkengasong.

Ai deklaroi se ky mutacion i Covid-19 është ndryshe nga dy ndyshimet e para, të cilat janë zbuluar në Afrikën e Jugut dhe në Angli.

Sipas tij, ky variant i ri nuk është më infektues, por gjithashtu tha se është ende herët për të dalë në përfundime.

“Na jepni pak kohë, është akoma shumë herët. Ndryshe nga varianti i parë në Mbretërinë e Bashkuar, ne nuk kemi vërejtur një rritje kaq të shpejtë të prejardhjes Covid në Nigeri dhe nuk kemi prova që tregojnë se variantet e ndryshimit janë të njëjta,” tha ai.

Deri me tani, Covid-19 ka pësuar 3 mutacione. I pari është zbuluar në Angli në datë 15 dhjetor. Mutacioni i dytë është shfaqur ditën e djeshme në Afrikën e Jugur ndërsa i treti është shfaqur sot në Nigeri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Futbollisti shqiptar shënon me mjeshtëri në Kupën e Mbretit të Spanjës

Mesfushori shqiptar Enis Bardhi shënoi një gol fantastik në ndeshjen e Kupës së Mbretit kundër Real Valadolidit. 25-vjeçari ekzekutoi saktë goditjen e dënimit duke kaluar...

“Vetviktimizmimi” i Albinit, si revansh ndaj rendit kushtetues

Nga: Mero Baze Një komision apelimi në Kosovë hodhi poshtë kërkesën e Albin Kurtit për të kandiduar në kundërshtim me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, duke...

Mjekja shqiptare në Britani: Covid ka pësuar 23 ndryshime, po bëhet më agresiv

Prej kohësh një mutacion i ri i koronavirusit ka dalë në qarkullim, duke shqetësuar jo pak zyrtarët e lartë të shteteve më të rëndësishme...

Fajësimi i Trump? Në Romën e shekullit IX-të u nxor në gjyq kufoma e një Pape

Nga: Frederik Pedersen “The Conversation” Donald Trump do të përballet në shkurt me fajësimin (impeachment), hera e parë që një president i SHBA-së gjykohet 2...

Përgjimet/ Studiuesi Baçi: Rama po i gënjen shqiptarët çdo ditë

Studiuesi dhe analisti Agim Baçi, ka komentuar zhvillimet e fundit në vend, teksa është ndalur te përgjimet e antimafias italiane, të cilat lidhin disa...