E shtunë, 23 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Etiketa

Kabul

Talebanët ia presin kokën volejbollistes afgane

Militantët talebanë dyshohet se i prenë kokën një anëtareje të ekipit kombëtar afgan të volejbollit. Ky fakt i tmerrshëm është konfirmuar nga trajneri i...

Rënia e Afganistanit, leksioni më i fundit i pamësuar i 11 Shtatorit

Nga: Max Hastings Që nga sulmet e 11 Shtatorit 2001 ka pasur shumë momente të errëta, disa prej të cilave ato që u panë në...

Po fotografonin një protestë të grave, talebanët bëjnë për spital dy fotografë

Dy gazetarë që mbuluan protestat e së mërkurës në Afganistan, janë dhunuar nga talebanët. Ata raportohen se janë dhunuar, pasi u arrestuan nga talebanët...

“Nëse s’na nxjerrin nga këtu, është tradhti e madhe”, jeta e re me talebanët

"Pse po udhëton pa burrin?", roja talebane pyet një grua të re afgane për shoqëruesin e saj mashkull. Ajo ulet vetë në pjesën e pasme...

Britania e Madhe dhe talebanët në bisedime për evakuime të mëtejshme

Mbretëria e Bashkuar është në bisedime me talebanët, për të siguruar kalimin e sigurt nga Afganistani për një numër shtetasish britanikë dhe afganë që...

Fundi i luf*ës! Ushtari i fundit amerikan largohet nga Afganistani

Gjeneral Major Chris Donahue ishte ushtari i fundit amerikan që u largua nga Afganistani në bordin e një avioni C-17 më 30 gusht. Gjenerali komandues...

Talebanët: Sulmi me dron amerikan ishte i paligjshëm

Talebanët kanë akuzuar forcat amerikane në Kabul, se kanë vepruar ilegalisht në tokën e huaj, pasi ata kryen një sulm me dron të dielën...

Turqia në bisedime me talebanët për drejtimin e aeroportit

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, thotë se qeveria e tij është në bisedime të drejtpërdrejta me talebanët, për të ndihmuar në drejtimin e aeroportit...

Eksperti amerikan: Mos u besoni talebanëve sigurinë e aeroportit

"Trupat amerikane duhet të marrin kontrollin e menjëhershëm të perimetrit të aeroportit të Kabulit, për të parandaluar një sulm tjetër gjatë procesit të evakuimit",...

Sulmi terror*st në Kabul/ Biden: Ne do t’ju bëjmë të paguani

Presidenti amerikan Joe Biden premtoi të enjten se do të shkatërrojë terroristët e ISIS-K, të cilët vranë 13 punonjës të shërbimit amerikan dhe dhjetëra...

Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...