E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Fundi i luf*ës! Ushtari i fundit amerikan largohet nga Afganistani

Gjeneral Major Chris Donahue ishte ushtari i fundit amerikan që u largua nga Afganistani në bordin e një avioni C-17 më 30 gusht.

Gjenerali komandues i Divizionit të 82 -të Ajror është vlerësuar gjerësisht në mediat sociale.

“Kështu duket lidershipi … Ai u sigurua që të gjithë trupat të dilnin të sigurt, së pari,” shkroi Alex Plitsas.

“Çizmet e para në tokë, çizmet e fundit në tokë”, shkroi një tjetër përdorues i Twitter-it.

I diplomuar në akademinë elitare ushtarake në West Point, Donahue – tani një gjeneral me dy yje – ka pasur një karrierë të gjatë dhe të shquar në forcat e armatosura amerikane.

Ai drejtoi një skuadron Delta Force në Afganistan gjatë të ashtëquajturës “rritje” në 2011, dhe ishte komandanti kryesor i operacioneve speciale atje në 2019-2020.

Dohanue është gjithashtu një veteran i luftës në Irak në 2003-2011.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...