E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Po fotografonin një protestë të grave, talebanët bëjnë për spital dy fotografë

Dy gazetarë që mbuluan protestat e së mërkurës në Afganistan, janë dhunuar nga talebanët. Ata raportohen se janë dhunuar, pasi u arrestuan nga talebanët në Kabul.

Fotografi Nematullah Naqdi foli për agjencinë e lajmeve AFP. “Njëri prej talebanëve më vuri këmbën në kokë, më dërrmoi fytyrën. Më goditën në kokë … Mendova se do të më vrisnin”.

Naqdi po mbulonte një protestë të grave, para një stacioni policie me kolegun e tij në gazetën lokale Etilaatroz, Taqi Darybai.

Gazetarët afganë tregojnë për rrahjet nga talebanët

Talebanët kanë ndaluar protestat, nëse nuk autorizohen nga Ministria e Drejtësisë. Por dhjetëra demonstrues që brohorisnin “ne duam liri” u mblodhën pranë Ambasadës së Pakistanit në Kabul, dhe militantët talebanë hapën zjarr për t’i shpërndarë ata, thanë protestuesit.

Më shumë demonstrata u raportuan në provincat Parwan dhe Nimruz. Të shtënat me armë u dëgjuan në Parwan. Protestuesit bërtitën: “Askush nuk mund ta mbyllë zërin tonë me forcën e armëve, vdekje për Pakistanin dhe Shtetet e Bashkuara”.

Një tjetër protestë e grave u zhvillua në provincën Kapisa, në verilindje të Kabulit, thonë raportet lokale. Burimet i thanë agjensisë Aamaj, se disa gra ishin arrestuar.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...