E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

15 viktima dhe 30 të plagosur nga shpërthimet në spitalin e Kabulit

Të paktën 15 persona u vranë dhe 30 u plagosën në shpërthimet në spitalin më të madh ushtarak të Afganistanit të martën, tha një zyrtar taleban për CNN.

Të shtënat me armë pasuan shpërthimet në hyrje të spitalit ushtarak Daoud Khan të Kabulit, një strukturë me 400 shtretër pranë lagjes së dikurshme diplomatike të kryeqytetit. Zyrtarët talebanë thanë se forcat speciale, kanë mbërritur në vendngjarje.

Një mjek që trajton pacientët e ardhur në spitalin civil të afërt Wazir Akbar Khan, tha se të paktën 15 persona të plagosur ishin pranuar në repartin e urgjencës së objektit të tij, disa në gjendje kritike. Përveç kësaj, OJQ-ja humanitare italiane “Emergjente” shkroi në Twitter se nëntë të plagosur u sollën në spitalin e saj në Kabul.

Tre burra të armatosur u panë brenda kompleksit të spitalit, pranë hyrjes së ndërtesës pasi dy shpërthime tronditën zonën, sipas pamjeve të postuara në Facebook dhe të siguruara nga CNN.

Videoja u filmua nga brenda spitalit nga një burrë i cili shkruante në Facebook se ishte “i bllokuar” brenda një dhome. Në video, një burrë i katërt shfaqet i shtrirë në dysheme.

Fotografitë e shpërndara nga banorët treguan një shtëllungë tymi mbi zonën e shpërthimeve, dhe dëshmitarët thanë se të paktën dy helikopterë po fluturonin mbi zonë, raportoi Reuters.

Një punonjës shëndetësor në spital, i cili arriti të shpëtonte, tha për Reuters se dëgjoi një shpërthim të madh të ndjekur nga disa minuta të shtëna me armë zjarri. Rreth dhjetë minuta më vonë, pati një shpërthim të dytë, më të madh, tha ai. Ai shtoi se ishte e paqartë nëse shpërthimet dhe të shtënat me armë ishin brenda kompleksit të gjerë spitalor.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm për përgjegjësinë. Por agjencia zyrtare e lajmeve Bakhtar citoi dëshmitarët që thanë se një numër luftëtarësh nga dega afgane e ISIS hynë në spital, dhe u përleshën me forcat e sigurisë, raportoi Reuters.

Spitali Ushtarak Daoud Khan ka qenë në shënjestër edhe më parë. Në vitin 2011, kamikazët të lidhur me talebanët hodhën veten në erë brenda objektit, duke vrarë 6 persona dhe duke plagosur 26 të tjerë.

Në vitin 2017, ISIS-K, siç njihet filiali, organizoi një sulm kompleks në spital, duke vrarë më shumë se 30 njerëz. Grupi ka kryer një sërë sulmesh në xhami dhe objektiva të tjera që nga pushtimi i Kabulit nga talebanët.

Afganistani është përfshirë në krizë që kur lëvizja islamike e vijës së ashpër talebane dëboi qeverinë e mbështetur nga perëndimi, në muajin gusht. Ndihma e miliarda dollarëve u ndalua dhe komuniteti ndërkombëtar ka paralajmëruar se vendi së shpejti do të bjerë në kaos.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...