E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

Francë/Bërtiste ‘Allahu Akbar’, personeli i sigurisë e plagos

Një person që ishte i pajisur me thikë është qëlluar nga policia e transportit në Paris, pasi thirri “Allahu Akbar,” në një stacion treni.

Burri thuhet se është plagosur rëndë, pasi me thikë kërcënonte në stacionin Saint-Lazare, një nga stacionet më të ngarkuara në kryeqytetin francez. Kjo ngjarje ka ndodhur pasi ai është ndalur për mosmbajtjen e maskës, ku dhe ka refuzuar.

Ai më pas nxori thikën e tij dhe iu drejtua agjentëve duke bërtitur “Allahu Akber”.

Sipas “Le Parisien”, vrasësi me thikë ra në shina dhe u dërgua me urgjencë në spital ku ndodhet në një gjendje të rëndë për jetën.

Kompania shtetërore franceze e hekurudhave SNCF tha në një deklaratë: “Dy agjentët përdorën armën e tyre të shërbimit, për ta mbrojtur dhe neutralizuar atë”.

Sipas dokumenteve të identitetit të gjetura në trupin e tij, burri ka lindur në vitin 1974 dhe ka qenë i njohur për policinë për kërcënime dhe dhunë të mëparshme, por nuk ishte i njohur për shërbimet e inteligjencës.

Tashmë është hapur një hetim për “tentativë vrasje” të dikujt në një vend publik, “terrorizëm” dhe “dhunë me armë”.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...