E premte, 24 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Turqia në bisedime me talebanët për drejtimin e aeroportit

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, thotë se qeveria e tij është në bisedime të drejtpërdrejta me talebanët, për të ndihmuar në drejtimin e aeroportit të Kabulit, pas largimit të forcave ndërkombëtare në fund të këtij muaji.

Presidenti Erdogan shprehet se zyrtarët turq zhvilluan bisedime me talebanët për tre orë e gjysmë – duke sugjeruar se grupi është i hapur për Turqinë që drejton aeroportin – por në mënyrë thelbësore me talebanët përgjegjës për sigurinë e tij.

Çështja se si drejtohet dhe sigurohet aeroporti i Kabulit është vendimtare për të ardhmen e vendit; Shtetet e Bashkuara kanë thënë tashmë se duhet të funksionojë që Afganistani të ketë “njëfarë barazie” të një marrëdhënieje me botën.

Turqia është anëtare e NATO-s, dhe ka qenë pjesë e forcave të aleancës në vend. Ajo ka siguruar aeroportin për gjashtë vitet e fundit.

Por talebanët duan që trupat turke, së bashku me të gjitha forcat ndërkombëtare, të dalin jashtë. Presidenti Erdogan thotë se pavarësisht bisedimeve, nuk ka ende një vendim për mbajtjen e një pranie në aeroport, duke paralajmëruar se do të “futeni” në një situatë të rrezikshme në dritën e sulmeve të së enjtes.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U kap me 49 kg kokainë/ Refuzohet për herë të dytë lirimi i Selim Çekajt

Gjykata e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit, ka refuzuar për të dytën herë lirimin e babait të Arbër Çekajt. Selim Çekaj përfundoi në prangat e...

Pesë masat e tjera të reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës...

Kush do ta marrë PD-në dhe pse kjo është pyetje koti

Nga: Ermal Hasimja Shqipëria ka opozitë politike në mes të një konflikti vëlla (babë) vrasës dhe një opozitë morale të shpërndarë në universitete, media, kafe...

Qalaj: Situatë e tensionuar në veri, protesta udhëhiqet nga Lista Serbe

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, e ka konsideruar të tensionuar situatën në veri të vendit. Reagimi i tij ka ardhur pas vendimit...

Ndryshimi mes katarsisit të Fatos Nanos dhe Sali Berishës!

Nga: Alfred Peza Ditët e fundit në rrjetet sociale janë rikthyer çuditërisht, disa nga momentet më të paharrueshme të KPD-së së famshme të dhjetorit 2001,...