E enjte, 21 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

ëndrrat

Covid-19 ka ndryshuar ëndrrat tona, çfarë shohin më shumë njerëzit në gjumë

Pandemia e Covid-19, ka ndryshuar gati çdo aspekt të jetës sonë. Madje dhe ëndrrat që shohim në gjumë. Menjëherë sapo nisën bllokimet e para,...

Pesë mitet e gabuara mbi vetëdijen: Ëndrrat nuk përfaqësojnë dëshirat tona sekrete

Me “vetëdije” kuptojmë çdo përvoje subjektive, një shije të veçantë ushqimi, kalimin e ngadaltë të kohës kur jemi të mërzitur, ndjenjën e gjallërisë dhe...

Ëndrrat mes shkencës dhe kuriozitetit

Sipas përrallave ëndrrat janë dëshira, për Sigmund Freudin, babanë e psikoanalizës, ato janë një dritare në nënvetëdijen tonë, ndërsa për fëmijët rreziku i të...

Çdo natë e njëjta ëndërr? Ja çfarë do të thotë

Ju ka ndodhur që të shikoni çdo natë të njëjtën ëndërr? Mos u shqetësoni! Këto ëndrra janë një alarm paralajmërues mbi gjërat që nuk...

Tronditet Chelsea: Ëndrrat duhet ti bësh realitet, prandaj do të iki tek…

Eden Hazard është futbollisti më i mirë në radhët e Chelsea dhe është duke kaluar një fortë fantastike nën drejtimin e Sarrit. Por duket...

Kuksianët shkërmoqin ëndrrat e opozitës: S’na merr dot për hunde as Luli e as Mona

Protesta e kuksianëve që u bë për kundërshtimin e taksës 5 euro në Rrugën e Kombit mori përmasa shumë të mëdha. Kryeministri Edi Rama...

Cezari duke ecur në Shqipërinë mikpritëse, i riu flet për ëndrrat e tij

"Nëse do të buxhetoja udhëtimet e mia, do të thosha se 95% janë vuajtje dhe ecje nëpër rrugë të vështira. Unë gjithmonë ndihem keq...

Fati i njeriut përballë forcës së ligjit

Kush nuk tronditet, kur në orën 03:30 të natës të troket policia në derë dhe të thotë: Bëni gati plaçkat se duhet të largoheni...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...