E shtunë, 23 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

Bush

Nga Bush në Biden: Një luf*ë, katër presidentë amerikanë në Afganistan

Katër presidentë amerikanë kanë mbikëqyrur praninë e Amerikës në Afganistan, gjatë dy dekadave të fundit. Mënyra se si ata e trajtuan konfliktin, u formua nga...

Pesë incidentet e bujshme midis politikanëve dhe njerëzve të thjeshtë

Nga Ana Fota “Politico.eu” Nuk ju pëlqen një politikan? Atëherë duhet ta votoni kundër ditën e zgjedhjeve, ose nëse nuk mund të prisni kaq gjatë,...

Zbulohen fjalët e fundit të Bush, çfarë i tha të birit pak para vdekjes

Ish-presidenti amerikan, George Herbert Walker Bush u nda nga jeta më 30 nëntor, në shtëpinë e tij në Teksas, në moshën 94-vjeçare. James A Baker...

Politika shqiptare, pikëllim për ndarjen nga jeta të ish-Presidentit Bush

Ndarja nga jeta e ish-presidentit amerikan, George H.W. Bush është tejet e ndierë edhe në Shqipëri. “Ai ishte një mik i madh dhe i...

Bush: Trump po turpëron Amerikën në sytë e botës

Ish-Presidenti i SHBA, George W. Bush ka kaluar ndjeshëm në distancë ndaj shefit aktual të shtetit Donald Trump, pa e përmendur këtë me emër....

Si Bush, Obama dhe Trump i dhanë fund Pax Americana-s

Po sikur tre presidentë shumë të ndryshëm amerikanë të pasonin njëri-tjetrin në zyrën ovale, dhe çdonjëri prej tyre të fokusohen në zhbërjen e atyre...

Trump vazhdon listën e Bush, kush janë 37 shqiptarët “non grata” për Amerikën

Presidenti Trump ka vazhduar edhe për një vit vendimin e marrë nga ish-presidenti George W.Bush, lidhur me ndalimin ndaj personave nga Ballkani që duan...

Të fundit

“Pse gënjen Rama për sekret”? Basha reagon për komisionin “Becchetti”

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një konferencë për mediat u ndal tek kërkesa e opozitës për të ngritur tre komisione hetimore. Ai tha...

Studimi/Ja pse është e lehtë fshehja e parave të pista

Një libër i botuar në vitin 2014 e tronditi botën e financave në parajsat fiskale. “Global Shell Games” nxori në pah lehtësinë me të...

Barrierat tek “Pushimi i Shoferëve” në Lushnje, Braçe u del krah banorëve

Mëngjesin e sotëm, banorë të fshatrave në anë të autostradës Lushnje-Fier bllokuan rrugën në shenjë proteste, duke krijuar radhë kilometrike automjetesh. Ata kundërshtuan një...

A është e përgatitur bota për ndryshimin e klimës? Çfarë thonë ekspertët

Deri tani qeveritë dhe industria janë përqendruar fort në uljen e emetimeve të CO2 nga avionët, pasi sektori i aviacionit është përgjegjës për rreth...

Emërohet drejtori i ri i Tatimeve, ja kujt iu besua posti i rëndësishëm

Ceno Klosi është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve. Ai zë vendin e Delina Ibrahimajt, pas emërimit të kësaj të fundit në krye të...