E enjte, 28 Maj, 2020
21 C
Tirana

“Një kleçke e ka ai”, qytetarët: Monika ndikoi te Meta, por Rama është me shpatë në dorë

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Pas muajsh deklaratash, akuzash, protestash dhe prej fillimit të qershorit fushatash; zgjedhjet nuk do të mbahen. Këtë gjë e ka deklaruar presidenti Ilir Meta në një konferencë të jashtëzakonshme. Gjatë të cilës shpjegoi arsyet pse anuloi zgjedhjet. Presidenti e legjitimoi vendimin e tij duke thënë se derisa palët të bien dakord nuk do të ketë zgjedhje, pasi vendi rrezikohet të përfshihet nga përplasje civile nëse vazhdohet kështu.

Teksa opozita këtë gjë e quajti një fitore, ndryshe mendon mazhoranca. Socialistët zyrtarisht kanë nisur procedurat për të shkarkuar Metën përmes një rezolute.

Por, çfarë mendojnë qytetarët për vendimin e Metës? Teksa qëndrimet e tyre janë të ndara, ata bashkohen kur thonë se janë të lodhur dhe palët duhet të mendojnë për zgjidhje tani. Dhe jo më me kokëfortësi individuale. Qytetarët thonë për Tirana Today se vendimi i Presidentit ishte i gabuar, madje disa aludojnë se në të ka gisht edhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi.

“Ajo që bëri Meta është gabim, ai duhet ta kishte bërë më para. Dhe jo tani, ata kanë filluar fushatën. Si mund të bëhet kjo punë tani?! Unë mendoj se këtu ka një kleçkë. Se presidenti Meta e ka aty Monikën dhe ky është problemi kryesor. E pa ajo që nuk u shty dhe tha hajde ta bëjmë këtë punë.”

“Shumë gabim e ka Meta. Ai njëherë e kthen pllakën me Fatos Nanon, e la atë e shkoi me Berishën. E la këtë të fundit, shkoi me Ramën. Kurse tani iku nga Rama dhe u afrua prapë me Saliun. Nuk bën kështu, ai duhet të ikë si President. Por, fajin e ka Lulzim Basha. Se nuk fiton dot zgjedhjet dhe del e bën demonstrata.”

“Nuk është e drejtë ajo që bëri Meta. Në Parlament kanë hyrë demokratët e opozita e re, prapë njerëzit e vetë kanë vënë. Nuk e kuptoj se çfarë kërkojnë më. E drejtë e padrejtë, kur t’i nuk paraqitesh atëherë sigurisht që Rama do të marr Bashkitë.”

Lexo edhe :   Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor
Lexo edhe :   Kur do lejohen të qarkullojnë automjetet në gjithë vendin? Rama tregon datën

Por, ndryshe mendojnë të tjerë qytetarë, të cilët e quajnë këtë veprim si zgjidhjen më të mirë, duke mos mbajtur asnjë krahë.

“Vendimi i Metës është shumë i drejtë. Partia Socialiste tani duhet t’i vejë gishtin kokës se nuk ka mbetur Shqipëria me një njeri. Se ka shumë të tjerë këtu që e bëjnë punën më mirë. Edhe unë po të them, me Edi Ramën nuk ka zgjedhje ky vend. Unë jam i sigurt se ai mund të thotë edhe që do fluturojë, si puna e atij gomarit. Dhe ai njëlloj është me të, i barabartë. Mua nuk ma ndjen për të, mund të përplasem me Edi Ramën ku të dojë ai.”

“Është më se normale veprimi i Presidentit. Kurse për kërcënimin e Ramës që të heqë Metën, është absurde. Rama do t’i heqë të gjithë e të rrijë vetë, të kthehemi si të ishim me Enverin. Kjo pritet, të ngrihet populli pastaj dhe t’i hajë veshët Ramës. Tani nuk ngrihemi si popull se këta janë të gjithë njësoj. Rama e mbush sheshin se ka lekë dhe i paguan të gjithë. Po këta që dalin të opozita, të gjithë PD-ja i paguan?! Paska lekë të madh.”

“Shumë i drejtë qëndrimi i Metës. Kurse deklaratën e Ramës për të kërkuar heqjen e Metës e prisja. Rama është Rama, gjithmonë më shpatë në dorë. Për karakterin e tiparet e Ramës ka të drejtë të flasë kështu.”

“Një lajmë jashtëzakonisht i mrekullueshëm, ku është parë të ketë zgjedhje me një parti. Për mendimin tim Meta ka vepruar shumë  mirë. Kurse deklarata e Ramës që ta heq si President është shumë e rëndë. Por, kjo edhe mund të ndodhë se nuk e lëshon pushtetin aq lehtë ai.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Kjo është për të vënë duart në kokë”, mjeku tregon përse shpërtheu koronavirusi në QSUT

Mjaft shqetësuese është situata me mjekët që janë infektuar me koronavirus, ndërsa ata janë në krye të detyrës, për t’iu shërbyer pacientëve të tyre....

FOTO/ Vetëvendosje e Albin Kurtit nis protestat në Kosovë

Në një kohë kur anëtarët e Gjykatës Kushtetuese janë mbledhur për të dhënë vendimin mbi dekretin e Presidentit Thaçi, për formimin e qeverisë së...

Dy muaj në “karantinë”, ja kur nis punën KPK

Pas dy muajve ndërprerje për shkak të koronavirusit, Komisioni i Posaçëm i Kualifikimit nis punën me 3 Qershor në orën 14:00. Raportohet se seanca dëgjimore...

Të kanë kërcënuar? Gazetarja shqiptare: Më kanë gërvishur makinat

Moderatorja Dasara Karaiskaj, ashtu sikundër dhe çdo personazh tjetër i ekranit, i është dashur të përballet me situata të ndryshme. Ajo shquhet për shpirtin...

“Bëj sevap se gjynah”, Dojna Mema ndalohet nga policia (FOTO)

Moderatorja Dojna Mema është ndaluar nga policia, teksa qarkullonte me mjetin e saj në Tiranë. Lajmin e ka përcjellë vetë ajo, me anë të...
WhatsApp KONTAKTO TT