E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Zbulohen fjalët e fundit të Bush, çfarë i tha të birit pak para vdekjes

Ish-presidenti amerikan, George Herbert Walker Bush u nda nga jeta më 30 nëntor, në shtëpinë e tij në Teksas, në moshën 94-vjeçare.

James A Baker III, mik i ish-presidentit ka dhënë detaje për momentet e fundit të Bush. Duke folur për New York Times, ish-sekretari i shtetit tha se  94-vjeçari ishte duke u “venitur” gjatë javës së fundit, pasi shumicën e kohës e kalonte duke fjetur, duke mos ngrënë dhe pa u çuar nga shtrati.

Baker tha se edhe pse ish-presidenti ishte një njeri që e kishte sfiduar vdekjen disa herë gjatë viteve, këtë herë ndjehej ndryshe. Mësohet se ish-sekretari kishte ndaluar të premten në shtëpinë e Bushit, për të kontrolluar shokun e tij të vjetër, ose ndoshta edhe për t’i thënë lamtumirë.

Sapo ai hyri në dhomë, Bush filloi të pyeste:

“Ku po shkojmë, Baker?”

Baker iu përgjigj:

“Ne po shkojmë në qiell ».

Më pas, Bush tha:

“Aty dua të shkoj.”

94-vjeçari ndërroi jetë brenda 13 orësh. Sipas mediave të huaja, fjalët e tij të fundit ishin  « Edhe unë të dua shumë », drejtuar të birit George W.Bush gjatë një telefonate, teksa ai i kishte thënë se ishte një baba i mrekullueshëm dhe se e donte shumë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...