E martë, 7 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Etiketa

Britania e Madhe

Vendim i fundit/ Qeveria shqiptare ndalon fluturimet me Britaninë e Madhe

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka njoftuar se në kuadër të masave drastike të ndërmarra nga qeveria shqiptare për parandalimin e përhapjes së koronavirusit,...

Përhapja e shpejtë e koronavirusit në Itali/ Britania merr vendimin drastik

Shpërthimi i fuqishëm dhe pothuajse i menjëhershëm i koronavirusit në Itali ka bërë që edhe shtetet tjera të mobilizohen edhe më shumë. Menjëherë pas rasteve...

Britania mbyll dyert për emigrantët e pakualifikuar, ja kur hyn në fuqi ligji

Britania e madhe nuk do t’i pranojë më të gjithë punëtorët e pakualifikuar dhe ata që nuk flasin anglisht. Sipas “The Guardian”, qeveria britanike do...

“Po jetojmë në ferr”, djali 8 muajsh dyshohet për koronavirus

Një djalë 8-muajsh dyshohet të jetë i infektuar me koronavirus në Britaninë e Madhe. Për mediat e huaja foli babai i tij, i cili...

Cili do të jetë ndikimi global i Brexit  

Nga: Luke McGee “CNN” Brexit ka ndodhur. Pas 1.316 ditë trazirash politike, Britani e Madhe është tashmë vendi i parë që largohet nga Bashkimi Evropian....

A po ndërton mure Evropa e pas vitit 1989

“Carnegie Europe” Jan Bond, Drejtor i Politikës së Jashtme në Qendrën për Reformat Evropiane: Evropa e pas vitit 1989 po ndërton mure, por jo të llojit...

Pse Britania dhe Evropa janë të destinuara që të jenë rivale

Nga Tom Mctague “The Atlantic” Pjesa dërrmuese e Brexit, është zbatimi i logjikës mbi vendimet që tashmë janë marrë. Kështu, britanikët vendosën në vitin 2016,...

Zgjedhjet janë një shans i ri për Britaninë e Madhe

Më në fund po lëvizin gjërat në Britaninë e Madhe. Atje është hapur rruga për zgjedhje të reja, ndërsa afati për dalje nga Bashkimi Evropian...

Pse po shkatërrohet demokracia në Perëndim!

Nga Patrick Gathara “Al Jazeera” Sado e çuditshme që mund të tingëllojë, jo shumë kohë më parë Britania e madhe dhe Shtetet e Bashkuara, mbaheshin...

Sot mbajnë shumica e meshkujve, por ja sa taksoheshin dikur ata që kishin mjekër

Mjekra është shndërruar vitet e fundit në një tendencë në mbarë botën dhe në Shqipëri. Meshkuj të rinj apo të moshuar, mbajnë mjekra në...

Të fundit

Gjykata Speciale thërret edhe një ish-ushtar të UÇK-së

Gjykata Speciale në Hagë ka thirrur edhe një ish-ushtar të UÇK-së për t’u marrë në pyetje. Kryetari i OVL UÇK-së, Hysni Gucati bën me dije...

Ministrat e Jashtëm të katër vendeve paralajmërojnë Izraelin

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Francës, Egjiptit dhe Jordanisë shpallën se nuk do ta njohin aneksimin e planifikuar nga Izraeli të zonave të Bregut...

Mustafa paralajmëron bisedime me partitë për zgjedhjen e presidentit të ri

LDK pritet të zhvillojë takime me partitë politike në Kosovë, për të diskutuar rreth zgjidhjeve të mundshme për zgjedhjen e presidentit, nëse aktakuzat ndaj Thaçit...

Transporti publik/ Epidemiologu i njohur ka një thirrje për qytetarët

Prej ditës së djeshme, transporti publik ka rifilluar punën në vendin tonë, ndërkohë epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti ka një thirrje për qytetarët. Ai bën...

Brataj: Nëse zbatohen këto masa, infeksionet do ulen për 3 javë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, thotë se rritja e rasteve me koronavirus ka ardhur për shkak të lirimit të masave. Në një intervistë për...