E premte, 22 Janar, 2021
11 C
Tirana

Britania nis vaksinimin, qytetarët pajisen me pasaportë imuniteti

Pak ditë më parë u bë publik në media lajmi se të gjithë personat që do vaksinoheshin, do të pajiseshin me një kartë indetifikuese. Në Britaninë e Madhe, vaksinat e para kundër COVID-19 kanë nisur të shpërndahen nëpër spitale.

Britanikëve do t’u dorëzohet një kartë vaksinimi e anti-Covid-it, e cila dëshmon se e kanë marrë vaksinën. Të gjithë pa përjashtim, duhet ta mbajnë me vete këtë dokument identifikimi. Karta në fjalë përmban hapësirë të detajuar për emrin e vaksinës, numrin e saj dhe datën kur është injektuar.

Kritikët kanë frikë se kartat janë një hap drejt pasaportës së imunitetit, që qeveria i ka mohuar se do t’i sjellë dhe ekziston shqetësimi në rritje që sapo ato të përhapen në bizneset e Britanisë së Madhe, mund t’i shohin si standard të ri.

Të tjerët kanë thënë se prova e kartave të vaksinimit, duket e lehtë për t’u falsifikuar pasi nuk kanë foto dhe detaje të tjera. Vaksina anti-Covid e Pfizer dhe BioNTech, u miratua në datën 2 dhjetor nga Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA). Britania e Madhe bëhet kështu i pari vend në botë, që aprovon një vaksinë anti-COVID.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA: Akuzat ndaj ish-presidentit Trump dorëzohen të hënën në Senat

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit të Shteteve të Bashkuara do të dorëzojë të hënën në senat akuzat për nxitje rebelimi ndaj ish-Presidentit Donald Trump,...

Patozi: Ndryshimi do të vijë nga ata që nuk zgjedhin mëshirën e pushtetit

Kryetari i Partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi shprehet i bindur se ndryshimi do të vijë nga ata shqiptarë që nuk zgjedhin mëshirën e pushtetit...

Kosovë: KQZ nuk certifikon listën për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë nuk ka certifikuar listën për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët do të garonin më 14 shkurt. Ky vendim...

A ka jetë pas vdekjes? Milioneri ofron shpërblimin e majmë për përgjigjen

Një multimilioner nga Las Vegas, ofron 1 milion dollarë shpërblim për të gjetur përgjigjen e pyetjes: A ka jetë pas vdekjes? Robert Bigelow, 75 vjeç,...

Gjykata e Lartë kalon për gjykim dosjen e ish-ministrit, Saimir Tahiri

Gjykata e Lartë ka kalaur për gjykim dosjen penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Vendimi është marrë në dhomën e këshillimit në këtë...