E martë, 7 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Etiketa

Britania e Madhe

Brexit pa marrëveshje – tani edhe BE i humb shpresat

“Nuk jam optimist në çështjen, nëse një skenar "no-deal" mund të shmanget", shkruan Michel Barnier në një artikull për gazetën britanike “Sunday Telegraph”. Në...

Britania e Madhe/ Ja kush është personi që kërkon të rrëzojë kryeministrin aktual

Laburisti, Jeremy Corbyn kërkon të marrë të paktën për një kohë të shkurtër frenat në dorë në Britaninë e Madhe dhe të ndalë Brexitin...

BE nuk dëshiron të hyjë në lojën e Boris Johnsonit për Brexit

Zyrtarët evropianë shprehen të shqetësuar pasi kanë frikë se Boris Johnson është i gatshëm të largojë Britaninë e Madhe pa marrëveshje nga Bashkimi Evropian. BE...

Britania mund të përballet me një “tronditje ekonomike”, paralajmërimi: Monedha do të pësojë rënie

Një dalje pa marrëveshje nga Bashkimi Evropian, do të rezultojë me një tronditje të menjëhershme për ekonominë e Britanisë së Madhe, ka paralajmëruar guvernatori...

Kryeministri Johnson shkakton revoltë në Britaninë e Madhe

Në Mbretërinë e Bashkuar ka një paqetësi që të vë në mendime. Jo vetëm Skocia, por edhe Uellsi dhe Irlanda e Veriut i konsiderojnë...

BE i tregon kufijtë kryeministrit të ri të Britanisë, Boris Johnsonit

Pas fillimit të mandatit të qeverisë së re britanike, frontet midis Londrës dhe Brukselit mbeten të ngurta. Sidoqoftë, Bashkimi Evropian nuk dëshiron të afrohet...

Britania e Madhe kёrcёnon Iranin me sanksione

Bllokimi i "Stena Impero" nё nguhticёn e Hormusit ngjall shqetёsim ndёrkombёtar dhe nxit kritika tё ashpra ndaj Iranit. Gjermania dhe Franca kёrkojnё lirimin e...

“Po largohem krenare dhe e zhgënjyer”, Theresa May tregon çfarë duhet të bënte

Kryeministrja britanike në largim, Theresa May është shprehur se do të largohet nga detyra këtë muaj plot krenari, por edhe e zhgënjyer, kjo për...

Britania e Madhe la gojë hapur Rusinë, mbron fuqishëm Kosovën në OKB

Pas deklaratave të ambasadores britanike, Karen Pierce në Këshillit të Sigurimit se Kosova ka të drejtën e ushtrisë së vet ka reaguar Ambasada e...

“Britania mund të tërhiqet nga Brexit para vendimit të së martës”

Londër (CNN)/ Britania mund të ndalojë njëanshmërisht procesin formal të largimit nga Bashkimi Evropian, deklaroi gjykata Europiane e Drejtësisë. Javën e kaluar Gjykata Evropiane e...

Të fundit

Gjykata Speciale thërret edhe një ish-ushtar të UÇK-së

Gjykata Speciale në Hagë ka thirrur edhe një ish-ushtar të UÇK-së për t’u marrë në pyetje. Kryetari i OVL UÇK-së, Hysni Gucati bën me dije...

Ministrat e Jashtëm të katër vendeve paralajmërojnë Izraelin

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Francës, Egjiptit dhe Jordanisë shpallën se nuk do ta njohin aneksimin e planifikuar nga Izraeli të zonave të Bregut...

Mustafa paralajmëron bisedime me partitë për zgjedhjen e presidentit të ri

LDK pritet të zhvillojë takime me partitë politike në Kosovë, për të diskutuar rreth zgjidhjeve të mundshme për zgjedhjen e presidentit, nëse aktakuzat ndaj Thaçit...

Transporti publik/ Epidemiologu i njohur ka një thirrje për qytetarët

Prej ditës së djeshme, transporti publik ka rifilluar punën në vendin tonë, ndërkohë epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti ka një thirrje për qytetarët. Ai bën...

Brataj: Nëse zbatohen këto masa, infeksionet do ulen për 3 javë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, thotë se rritja e rasteve me koronavirus ka ardhur për shkak të lirimit të masave. Në një intervistë për...