E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

zgjidhje

“Stop” zgjidh problemin e shkollimit të fëmijës me autizëm

Emisioni “Stop” trajtoi këtë të premte rastin e një fëmije me probleme autizmi. Mamaja e tij tha se ndjehet e diskriminuar në një kohë...

Kreu i Task-Forcës: Mjeku i familjes, çelësi i zgjidhjes së situatës së Covid

Situata epidemiologjike e Covid-19 po përkeqësohet nga dita në ditë në vendin tonë, pasi shifrat janë rritur në mënyrë të ndjeshme. Sikur të mos mjaftonte...

Turqia: Duam zgjidhje paqësore me Greqinë për eksplorimin në det

Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar tha të mërkurën se Turqia dëshiron zgjidhje përmes dialogut të mosmarrëveshjes me Greqinë mbi kërkimet për naftë e...

Zgjidhjet teknologjike, si po i përshtatet bota “epokës së pandemisë”

Bota ndryshoi përgjithmonë në 6 muajt e ankthshëm të pandemisë së Covid-19. Çdo eksperiencë që lidhej me ndërveprimin social iu desh t’i përshtatej realitetit të...

Raporti i DASH për liritë fetare/ Meta: Të marrin zgjidhje ligjore të gjitha shqetësimet

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur raportin e DASH mbi liritë e besimit fetar për Shqipërinë. Përmes një postimi në Facebook, Meta thotë se çmon me...

Pas 16 orësh mbledhje, ministrat e BE nuk bien dakord për paketën financiare të koronavirusit

Ministrat e Financave të Bashkimit Evropian kanë qëndruar 16 orë në një konferencë online, por sërish nuk kanë arritur të konkludojnë në një zgjidhje...

Haradinaj ultimatum Kurtit: Gjej zgjidhje për mosmarrëveshjet ose hap rrugën

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje kreu të Vetëvendosjes, Albin Kurti që të gjejë një formulë për të krijuar...

Për të shmangur trafikun, rusët e pasur marrin me qera ambulanca të rreme

Të pasurit në Rusi bëjnë një jetë shumë luksoze, në krahasim me rusët e tjerë. Megjithatë, kur vjen puna tek trafiku të gjithë i...

OKB në kërkim të zgjidhjes për 70 milion refugjatë

Të martën në Gjenevë filloi një samit tre-ditor për të trajtuar krizën e refugjatëve me të cilën po përballet mbarë bota. Mijëra delegatë, ndër ta...

“Kosova është e pavarur dhe nuk ndahet, pikë!” Vuçiç flet për gjetjen e një zgjidhje finale

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka folur ditën e sotme rreth gjetjes së një zgjidhje finale për Kosovën dhe Serbinë. Përgjatë një interviste për...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...