E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

OKB në kërkim të zgjidhjes për 70 milion refugjatë

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Të martën në Gjenevë filloi një samit tre-ditor për të trajtuar krizën e refugjatëve me të cilën po përballet mbarë bota.

Mijëra delegatë, ndër ta edhe ministrat e gati 100 qeverive po ndjekin Forumin Global të OKB-së për Refugjatët. Aty po diskutohet se si të ndihmohen dhjetëra miliona njerëz që janë shtrënguar të lënë shtëpitë e tyre, shumë prej tyre për shkak të konfliktit.

Kriza e refugjatëve në Evropë nuk mbizotëron më titujt e lajmeve. Por, mijëra emigrantë vazhdojnë të mbërrijnë në brigjet e Evropës, në kërkim të një jete më të mirë.

Për shumë prej tyre, realiteti është i ashpër. Në cepat e BE-së po shtohen kampet e sajuara dhe plot papastërti, siç është ky kamp në Bosnjë. Ëndrrat e thyera të një jete në Perëndim, ndërkohë që Evropa po forcon kufijtë e saj.

“Njerëzit nuk janë kafshë, apo jo? Shikojeni. Njerëzit rrinë në të ftohtë, pa gjumë, pa ushqim – problem i madh”, thotë Malouddin, emigrant nga Afganistani.

Kombet e Bashkuara vlerësojnë se globalisht 70.8 milion njerëz janë zhvendosur me forcë nga shtëpitë e tyre, një numër i paprecedent refugjatësh.

OKB-ja thotë se shumica e vendeve, në veçanti ato më të pasura, nuk bëjnë mjaftueshëm për të ndihmuar. Forumi Global i Refugjatëve në Gjenevë synon të korrigjojë këtë pabarazi.

“Ideja qendrore është të ndahet barra dhe përgjegjësitë e një numri të madh dhe të paprecedent njerëzish, një lëvizje globale e tyre”, thotë Gillian Triggs, Ndihmës Komisionere e Lartë e UNHCR-së.

Ka pasur thirrje të ngjashme në të kaluarën. Tragjedi si mbytja e tre-vjeçarit sirian Alan Kurdi në 2015-tën shkaktuan thirrje globale për veprim, por me rezultate të pakta.

Në Turqi ndodhen mbi 3 milionë e gjysëm refugjatë, shumica i janë larguar luftës në Siri. Presidenti Recep Tayyip Erdogan ndodhet ndër delegatët në Gjenevë.

Lexo edhe :   OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi
Lexo edhe :   OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Turqia ka kritikuar vazhdimisht politikat për emigracionin të Evropës. Sipas marrëveshjes së 2016-ës, Ankaraja filloi të ndalojë emigrantët që kalonin drejt Greqisë, në këmbim të një asistence prej 6.7 miliardë dollarësh. Dhjetëra mijëra emigrantë vazhdojnë të jenë të bllokuar në kampet e ishujve grekë.

Kriza e refugjatëve shtrihen përtej Evropës. Tre çerek milioni refugjatë rohingya jetojnë në kampe në Bangladesh, pasi i shpëtuan një ofensive ushtarake në Mianmar.

Afrika nënsahariane përmbledh gati një të katërtën e popullsisë refugjate të botës.

Konfliktet në Republikën Qendrore Afrikane, në Nigeri, Sudanin Jugor, Burundin dhe Jemenin kanë kontribuar për krizën, me 18 milionë njerëz të dëbuar nga shtëpitë e tyre.

Në Venezuelë, kriza politike është shndërruar në një katastrofë humanitare. 4 milion njerëz i janë larguar vendit.

UNHCR-ja, agjencia e OKB-së për refugjatët, thotë se në buxhet i mungojnë rreth 3.5 miliardë dollarë, gati 43% e buxhetit të saj.

UNHCR-ja shpreson se samiti në Gjenevë do të ndihmojë për të plotësuar këtë boshllëk, shkruan “Voa”.

“Kemi tregues shumë optimistë se do të kemi angazhime domethënëse financiare, si nga qeveritë ashtu edhe nga sistemet bankare të huadhënies. Por, do të kemi edhe angazhimin e shoqërisë civile dhe të komunitetit të biznesit”, thotë zonja Triggs.

Kjo dëgjohet disi optimiste nëse kemi parasysh përmasat e krizës, si dhe shkaqet e panumërta që po largojnë kaq shumë njerëz nga shtëpitë e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...