E martë, 26 Tetor, 2021
4.5 C
Tirana

Etiketa

Refugjate

Biden katërfishon kufirin për pranimin e refugjatëve krahasuar me Trump

Presidenti Joe Biden ngriti zyrtarisht të hënën kufirin maksimal për pranimin e refugjatëve në Shtetet e Bashkuara në 62,500 këtë vit, disa javë pasi...

Evropa dështon në testin e humanizmit që duhet të tregojë ndaj refugjatëve

Nga: Serkan Demirtaş “Hurriyet Daily News” Zgjerimi i konflikteve ushtarake nga një rajon në tjetrin, luftërat civile në kombet e dështuara, thellimi i padrejtësive sociale...

Drama e fëmijë refugjatë të bllokuar në kufirin kroat

Nga: Sonja Peteranderl &Alessio Mamo “Der Spiegel“ Ata nuk po luajnë lojën “polici dhe hajduti”.Përkundrazi, në dramën që ka përfshirë fëmijët e familjeve emigrante të...

5 vjet nga kriza e refugjatëve në Gjermani/ Çfarë është arritur

Para 5 vjetësh, kancelarja Angela Merkel tha fjalinë e famshme “Ne ia dalim mbanë”. Në vitin 2015 erdhën brenda pak muajsh qindra mijëra emigrantë...

Turqi/ Politika luan me fatin e mijëra refugjatëve

Turqia i joshi refugjatët në kufirin me Greqinë. Por megjithatë BE-ja mbeti për ta e paarritshme. Tani refugjatët ndodhen sërish të bllokuar në Turqi. Shumë...

Zbarkojnë në Shqipëri 50 refugjatët e parë sirianë

50 refugjatët e parë sirianë sapo kanë arritur në qytetin e Gjirokastrës. Autoritetet shqiptare kanë filluar përgatitjet për krijimin e 6 qendrave të pritjes për...

Bota po u kthen shpinën refugjatëve

Nga: Lama Mourad & Kelsey P. Norman “The Atlantic” Dhjetorin e kaluar, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, miratoi zyrtarisht Marrëveshjen Globale për Refugjatët,...

Erdogan paralajmëron një valë të re refugjatësh sirianë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi për një valë të re refugjatësh që mund të hyjnë në Turqi nga Siria, për shkak të sulmeve...

OKB në kërkim të zgjidhjes për 70 milion refugjatë

Të martën në Gjenevë filloi një samit tre-ditor për të trajtuar krizën e refugjatëve me të cilën po përballet mbarë bota. Mijëra delegatë, ndër ta...

Pas tragjedisë me kamionin, kapen edhe 30 refugjatë të tjerë

30 refugjatë janë kapur nga policia, teksa po tentonin të kalonin kanalin e La Manche me dy varka. Mësohet se refugjatët u kapën në...

Të fundit

Reagime pas ndalimit të sportistëve të Kosovës nga Serbia

Autoritetet e Serbisë ndaluan në kufi dhe nuk lejuan ekipin përfaqësues të boksit të Kosovës që të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit...

“Ata autobusë prodhojnë kancer, keni 5 ditë kohë”, arrihet dakordësia

Pas shumë ditëve të utobusëve të tejmbushur dhe vonesave të pajustifikuara, sot është arritur dakordësia me operatorët e transportit urban. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion...

Derbi gjithnjë përtej futbollit…

Nga: Eduard Zaloshnja Para ca kohësh, zhvillova një sondazh me tifozë e dashamirës të Tironës në lidhje me ndryshimin e emrit zyrtar të klubit (nga...

Vd*kja e turistëve ruse/Prokuroria kërkon ndihmë nga kompanitë e huaja

Lidhur me rastin e vdekjes së mistershme të katër shtetasve rusë, Prokuroria i është drejtuar me një kërkesë një kompanie të huaj, për të...

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...