E diel, 24 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Etiketa

OKB

Mbi gjysma e afganëve të zhvendosur janë fëmijë

Pothuajse 60% e afganëve që janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre këtë vit janë fëmijë, tha OKB-ja. Sipas shifrave të publikuara nga Zyra e...

“Ne kemi harruar gjithçka”, talebanët japin sinjale për “tërheqje”

Një zëdhënës i talebanëve, u tha gazetarëve se nuk ka një listë të njerëzve që janë vënë në shënjestër për hakmarrje, dhe "ne kemi...

Gjysma e fëmijëve afganë nën pesë vjeç vuajnë nga kequshqyerja

Gjysma e fëmijëve afganë nën pesë vjeç vuajnë nga kequshqyerja - OKB. Ne kemi dëgjuar më shumë për situatën në terren nga Isabelle Carlsen,...

Çfarë ka ndodhur në botë në 24 orët e fundit

Zhvillimet kryesore në botë në 24 orët e fundit, njihuni me titujt kryesorë 1- OKB shpreh shqetësim për fitoret e talibanëve në Afganistan 2- Raporti: 3.300...

Dita ndërkombëtare e emigrantëve, 20 qershori. OKB: 82 milionë kanë emigruar

Më 20 qershor është Dita Botërore e Refugjatëve. Sipas raportit të fundit të OKB-së, më shumë se 82 milionë njerëz janë zhvendosur, megjithë mbylljen...

Shqipëria anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurisë, reagon Rusia

Ministria e Jashtme e Rusisë, ka reaguar pas zgjedhjes së pesë shteteve si anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, mes...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...

Shqipëria anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit, reagojnë Rama dhe Meta

Shqipëria është zgjedhur anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Lidhur me këtë ngjarje historike për vendin tonë,...

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

Shqipëria është zgjedhur anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Në Nju Jork të SHBA-ve, u zhvillua Asambleja e...

Shqipëria votohet për herë të parë për anëtare të KS të OKB

Ani Ruci/ Deutsche Welle Për herë të parë pas anëtarësimit në OKB, Shqipëria votohet sot për të qenë anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB...

Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...